| anonim_4396 a întrebat:

Comentati citatul "Drumul catre rai este pavat cu intentii bune". Eu il gandesc astfel : Diavolul lucreaza subversiv, mereu incearca sa ne induca spre o cale care pare buna dar in realitate nu este.De asta trebuie sa fim atenti la orice actiune a noastra.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este așa, ce interes are acea entitate Diavolul? Pentru ce ar face asta? Apoi intenția bună este a ta. nu a Diavolului, de ce să îl acuzi pe el, de intenția ta greșită?
Adam- Eva m-a îndemnat. Eva- Șarpele ( Șeitan, adică Diavolul_ m-a îndemnat. Nici unul din ei nu a vrut să își asume responabilitatea deciziei căci în rai, totul era pe gratis, nu ara nevoie să iei decizii morale. și Tatăl lor, Dumnezeu, nu avea acest interes. căci zice el într-un loc, să nu ajungă cumva ca noi ( Dumnezeu vorbește la plural (?) să cunoască binele și răul. Deci l-a făcut pe om imperfect, se străduia să il lase imperfect. i-a pus interdicții, din acel pom să nu mâncați, iar dacă au mâncat, s-a enervat pe ei. Înțelegeți acum de ce nu cred în acel Dumnezeu?

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru sadrian46):

Dude calmeaza-te, daca opinia ta este sa fi ateu sau whatever nu da spam pe toate intrebarile.

| cristimihailov a răspuns:

Ideea ar fi, cum zicea un nenea mare, daca nu traiesti la timp, nu vei mai trai niciodata.

In cazul tau e vorba de copilarie/adolescenta.

Si e pacat. Acum nu dai doi bani. Dar aceasta perioada te va defini mai incolo ca adult.

Cum ziceam, e pacat. Cred ca nici macar nu intelegi ce iti spun...

| CodrutElian1990 a răspuns:

Citatul este gresit. Corect este drumul spre iad.

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Diavolul nu lucreaza in felul asta.

Citatul se refera ca de multe ori poti porni cu o intentie buna dar atunci cand pui in practica idea poti face mai mult rau decat bine.
Putini oameni se scoala de dimineata si se gandesc ca vrea sa faca viata mai de rahat, se gandesc ca fac bine cand de fapt iese rau.