| Nastia a întrebat:

Conteaza pentru voi parerea celorlalti despre voi? dati si argumente va rog...msss

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

Nu... absolut deloc...pentru ca m-am saturat sa fiu influentat de altii, mai ales negativ...consider ca daca tot e sa fac vreo prostie, macar sa fie "meritul" meu, sa pot sa imi reprosez mie ce am gresit, nu altuia... iar daca am facut ceva bun, cu atat mai mare va fi satisfactia mea pentru ca este munca proprie happy

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, din pacate uneori prea mult. Vreau mereu sa plac tuturor si asta e cam obositor. Dar daca o persoana a comis o magarie si am catalogat-o ca atare, de parerea ei nu mai imi pasa niciodata.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

NU. Pentru mine nu conteaza. Ma cunosc destul de bine, stiu cum sunt, cine sunt... Cei care ma cunosc stiu cum sunt, cei care nu ma cunosc pot sa creada ce vor... nu ma intereseaza...

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Depinde a cui parere..., ale cui pareri...
Pentru mine conteaza parerile, si bine zis parere/cu sensul de varianta, optiune, sfat..., parintilor si a bunicii mele, mama mamei, stiu ca sunt cele mai sincere si din suflet!
Pe langa acestea, ale prietenilor apropiati, pe care, de asemenea, datorita timpului care m-a convins ca pot avea incredere in ei, le iau in considerare.
Insa, de cele mai mule ori, fac asa cum gandesc eu ca este mai bine pentru mine!
In acest fel, imi asum esecurile, in caz ca iau decizii gresite, si ma pot mandri cu succesele, fiind astfel admirata pentru felul de a gandi si de a reusi!
Nu ma las usor influentata, de aia am si eu creier, sa-l pun la treaba!

| gabrielutzu a răspuns:

Sigur ca da, din pareri se pot invata foarte multe lucruri si de asemenea se pot corecta multe.
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa-ti faci o parere a ta despre tine proprie si personala, dar repet, din parerile celor din jur se pot invata si corecta multe lucruri pe care tu nu ai posibilitatea sa le observi.

cristian
| cristian a răspuns:

Sunt un nonconformist convins asa ca parerea lumii nu conteaza atata timp cat nu lumea imi ofera si de mancare.

| cristi a răspuns:

Conteaza cel mai mult parerea familiei si a prietenilor adevarati happy

| Teardrop:] a răspuns:

Depinde a cui parere...parerile prietenilo si celor apropiati pentru mine conteaz... oricum e bine sa ascultam parerile celor din jur dar sa nu fim influentati.happy

| nicoleta_5825 a răspuns:

De regula oamenii tind sa tina seama de parerile celor din jur, indiferent de ce poate fi vorba.De aici se naste contradictia, nesiguranta de sine, teama de a nu comite anumite fapte si gesturi ce ar putea fi inregistrate diferit, in functie de modul de gandire al fiecaruia dintre noi.As putea spune ca cei mai putin constiinciosi, sau mai putin siguri pe ei apeleaza cel mai des la alte pareri, fapt ce ii poate descuraja in propria lor initiativa, sau nu.Eu,personal nu mizez pe parerile altor persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerile trebuie ascultate, apoi daca mai multe coincid, inseamna ca ai ceva de lucru acolo, dar personal nu ma afecteaza, ele pot fi si eronate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii... uneori parerea celorlalti conteaza, mai ales daca ai facut ceva grav sau ai luat-o pe calea gresita! Asculta si de ceilalti, pentru ca si ei te pot ajuta...winkingbatting eyelashes

| dedy a răspuns:

De obicei nu prea ma intereseaza parerea celorlalti despre mine dar totusi depinde... poate ca prietenii adevarati ar trebui ascultati...nu stiu...happy