| eyline a întrebat:

Conteaza sau nu parerea celorlalti despre voi? Daca da, in ce masura?

11 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Depinde cine sunt "ceilalti". Daca este vorba de familie sau de cei apropiati, ei nu-mi vor raul. Si daca spun ceva despre mine, nu o spun cu rautate, o spun ca sa corectez acel lucru.

| arysa a răspuns:

Cel mai mult conteaza parerea familiei. Ei sunt mereu sinceri si daca au critici la adresa mea inseamna ca sigur trebuie schimbat ceva. In afara de asta sunt si trecuti prin viata si stiu sa-mi dea sfaturi.
Parerea prietenilor conteaza cam 70-80%; aici depinde daca sunt sinceri, sa nu fie invidiosi, etc.
Parerea colegilor, cunoscutilor conteaza cam 30% nu ma iau dupa ce spun ei dar nu vreau nici sa fiu considerata o nesuferita/ingamfata si sa aud ca ma barfesc pe la spate.
Parerea unui baiat de care imi place conteaza cam 95% big grin pentru ca vreau sa-si formeze o parere buna despre mine ca mai apoi sa putem fi impreuna.

| Dmonik a răspuns:

Conteaza daca sunt oamenii pe care ii iubesc, conteaza daca de ei depinde fericirea mea!

| Orannginna a răspuns:

Aprox. 50%, a apropiatilor mei de toate felurile, familie, prieteni, etc. Atat cat sa nu'mi afecteze parerea mea despre mine. happy

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Pentru mine conteaza, vreo 80%. Dar doar parerea celor apropiatzi.winking pentru u conteaza?

| Seline a răspuns:

In masura in care nu te obsedeaza parerea lor.

| gossipgirlxoxo a răspuns:

Gura lumii e rea! asa ca nu trebuie sa te ghidezi dupa parerile celorla-TItraieste-ti viata cum vrei tu si o sa fie f bine pentru tine

| eyline explică:

Multumesc pentru raspunsurile pe care le-ati postat. Tin sa specific ca toate sunt bune asa ca nu pot oferi fundita nimanui, pentru ca nu ma pot decide...

| zuzi_4846 a răspuns:

Nu. Cand te privesti in oglinda trebuie sa spui: sunt eu si ma simt bine in pielea mea. Incearca si o sa vazi ca nu conteaza parerea celorlalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu conteaza parerea celorlalti despre mine si bine fac, in timp reusesti sa-ti modelezi caracterul si in felul acesta sa te accepti si sa te autoeduci asa cum vor ceilalti dar si cum vrei tu, lucrurile bine facute totul este ok, nu mai ai nevoie de confirmarea celorlalti, oricum ca regula, nu cedati prea mult din ceea ce trebuie sa va revina si sa va defineasca vis avis de ceilalti.Personalitatea se creeaza prin comparatie, nu alegeti decat etaloane care sa va multumeasca, altfel nu va ve-ti automultumi niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru fiecare contează mai mult sau mai puţin părerea celorlalţi, deşi uneori ne este greu să recunoaştem; pentru fiecare contează, însă în cantităţi mai mari mai mici, deloc, poate de foarte rare ori. Pentru unii asta chiar devine o obsesie, şi e de rău. Mie îmi pasă oarecum de ce cred alţii, şi ţin cont de părerile lor în legătură cu mine, însă nu exagerez, nu îmi schimb personalitatea pentru că aşa vrea nu ştiu cine, înţelegi? Chestia cu "păsatul"de părerile altora, ţine de prpriul orgoliu, de a ne urca la aşteptările în ghilimele ale altora.
Mult succes, şi zi de zi să ai o zi frumoasă happy