| bocascity a întrebat:

"Creativitatea inseamna sa iti permiti sa faci greseli, arta inseamna sa stii pe care sa le pastrezi"...La ce se refera citatul.cum poate fi tradus? E scris de Scott Adams

1 răspuns:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Artiştii experimentează întotdeauna,indiferent că sunt pictori,scriitori ori muzicieni,experimentând poţi descoperi metode noi de exprimare dar poţi face şi greşeli, geniul unui artist se arată atunci când el îşi dă seama dacă ceea ce a creat se încadrează în prima ori a doua categorie, chiar dacă cei din jur susţin contrariul.Ca în cazul lui Manet cu al său Dejun pe iarbă, tablou care a stârnit un scandal imens la vremea respectivă dar care a marcat desprinderea artei moderne de academismul tradiţional.Cel puţin asta înţeleg eu din acest citat.