| miacr a întrebat:

Cred ca fiica mea este lesbiana. Nu mi-a zis nimic insa banuiesc. Are 14 ani si niciodata nu a fost interesată de baieti. Mereu a fost un băieţoi si ura toate lucrurile de fete. Trebuie sa stau sa ma rog de ea zilnic sa se pieptene, trebuie sa ii zic ca trebuie sa mai meargă sa isi mai cumpere haine noi din cand in cand, pentru ca ea nu isi cumpara haine decat cand cand acestea ii raman mici, uraste machiajul, are un comportament de baiat, intelegeti dvs. Am citit pe internet ca unele fete mai baietoase ar putea fi lesbiane, insa nu stiu daca e adevarat sau nu. Are ea o vedeta fată de care ii place mult dar nu stiu ce sa zic in legatura cu homosexualitatea.
Nu am absolut nicio idee despre orientarea ei sexuala si drept sa va zic, imi e si rusine sa o intreb, ca mi se pare ca i-as incalca intimitatea, dar comportamentul ei imi da de banuit. Cand ne uitam impreuna la patinaj artistic si vede cate o fata care arata mai bine pe acolo imi zice,, Arata bine fata asta, nu-i asa? Uite ce corp frumos are". De multe ori cand vorbeste de anumite fete imi zice ca arata nu stiu cum, interesant e ca de baieti nu vorbeste niciodata si nu ca ar fi rusinoasa, pentru ca nu e. Imi zice doar ca nu o intereseaza baietii si ca nici nu o vor interesa. Fetele la varsta ei de obicei vor iubiti, se gandesc la baieti, ea nu.
As vrea doar sa imi fac o idee despre orientarea ei sexuala, in caz de este cineva care stie despre comportamentul lesbienelor sau asa ceva. Oricum eu o voi iubi in continuare si nu o sa imi schimb parerea despre ea.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca e inclinata spre homosexualitate, ori are standarde foarte inalte si inca n-a gasit niciun tip pe placul ei.
Sau poate e batjocorita de baieti pentru look-ul ei si asta o face cumva sa adopte o repulsie fata de ei.

| Fatamuntilor a răspuns:

Si daca nu e interesata de baieti, ce-i! Nu cred ca asta e o problema pentru a zice ca ar fi lezbiana!
Dupa descrierea ta NU cred.
Multe fete se imbraca in haine baietesti.Si pentru machiaj e cam mica, are timp. Unele femei, chiar si maritate abia daca au o rochita sau fusta in sifoner.Sau le poarta la ocazii speciale.
Mamico, cum adica ti-e rusine sa ai o discutie cu fetita ta? E TOCMAI varsta potrivita! Roag-o sa te ajute in prepararea unei prajituri.Dar nu intreba direct, Ar putea sa o socheze, mai ales daca nu adevar.Intreab-o de prietenile ei, de colegele de scoala.Ce fac ele impreuna.Sau mai bine spune-i sa invite pe fete la voi acasa.O mama are un fel de-al saptalea simt.Va stii imediat daca ceva nu est in regula cu fetita ei.
E NORMAL ca o fata sa admire alta fata.
Las-o pe ea sa hotarasca cand sa poarte o rochie.
Fii alaturi de copila a ta, indifent de situatie.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Interesante răspunsurile, cu un + pentru AdelaElena77 care cred că a atins corect miezul problemei dar sunt răspunsuri date privind problema oarecum din exterior. Orientarea sexuală mi se pare aici o chestie secundară deși probabil este "lesbiană" (de ce am pus ghilimele vedeți mai jos). Adevărata problemă e aici: "Mereu a fost un băieţoi si ura toate lucrurile de fete. Trebuie sa stau sa ma rog de ea zilnic sa se pieptene, trebuie sa ii zic ca trebuie sa mai meargă sa isi mai cumpere haine noi din cand in cand, pentru ca ea nu isi cumpara haine decat cand cand acestea ii raman mici, uraste machiajul". Din fraza asta eu deduc că își urăște corpul și faptul că nu îl îngrijește e o măsură de protecție, clar NU vrea să fie percepută ca fiind feminină, etc. Este foarte probabil să fie un băiat transgender (transsexual), un băiat născut de sex feminin. Vă trimit un mesaj privat dacă vreți să discutăm mai mult, cunosc foarte multe persoane așa, eu însămi sunt exact opusul (fată născută de sex masculin). E EXTREM de important că spuneți "Oricum eu o voi iubi in continuare si nu o sa imi schimb parerea despre ea" acceptul familiei și al părinților în special este crucial în asemenea cazuri. Sfatul meu e să lăsați lucrurile să se desfășoare și să deschideți discuția atunci când simțiți când e momentul.

Răspuns utilizator avertizat
| AdelaElena88 a răspuns:

Este foarte posibil ca fiica dumneavoastră sa fie lesbiana. Daca vreți sa o încurajați, spuneți i foarte des ca poate sa va spună orice și ca orice s ar întâmpla, dumneavoastră o veți iubi și înțelege. Înțeleg ca o întrebare ca aceea e destul de delicata; Încercați sa o încurajați sa fi comunicativa cu dvs, ca nu o veți judeca și promovați ideea ca e ok sa fii diferit, și ca nu e nicio problema cu asta.Despre comportamentul lesbienelor, din cate știu eu și am mai văzut, nu e musai ca o fata băiețoasa sa fie automat lesbiana. Unele dintre ele pot fi transsexuale, adică sa simtă ca sunt în corpul nepotrivit ca ele ar fi trebuit sa se nască băieți nu fete. Cert ca cel mai sigur ca veți da seama când fiica dumneavoastră va veni acasă cu o fata. Chiar și asa, încurajați o mereu fiți acolo pentru ea sa își urmeze visele, sa nu le lase doborâta de prejudecățile oamenilor și sa fie deschisa cu dvs.Multa sănătate!

| UserulAnonim a răspuns:

Are 14 ani si va asteptati sa aiba un iubit?
Sa stiti, e un lucru foarte bun ca pe ea n-o intereseaza inca baietii, fetele care se gandesc de la varsta asta la dragoste sunt adesea instabile emotional. Sa nu mai spun de riscurile care exista daca ati stii ca umbla cu baietii.
Este posibil sa fie lesbiana daca se comporta baietos, dar nu este 100% sigur. Dumneavoastra nu trebuie decat sa-i aratati ca suneti deschisa la minte si ca o sustineti si iubiti neconditionat.
Cand vine vorba despre subiectul homosexualitate, din intamplare, reactia pe care o dati conteaza enorm pentru ea.
Daca admira corpul altei fete nu inseamna neaparat ca este atrasa de acelasi sex. Poate insemna doar ca le invidiaza.
Oricum, v-ati gandit ca poate fi bisexuala? Insa, inclinata mai mult spre partea fetelor. Sexualitatea are variante inimaginabil de multe.
Ma bucur foarte mult ca va sprijiniti fiica orice ar fi, sunteti un exemplu de parinte iubitor.
Referitor la comportamentul lesbienelor, cam astea sunt, personalitate baietoasa si imbracarea hainelor sexului opus.
Dar dupa cum am spus, nu e neaparat o regula. Exista si fete baietoase heterosexuale, si fete obsedate de machiaj si alte chestii de genul, care totusi sunt lesbiene.
Sper ca v-am ajutat, va pup cu drag happy

| FarkasRamona a răspuns:

Sincer a uite ca am 24 de am am sot dar tot ganduri din acelea am si eu