| mm_2126 a întrebat:

Cred ca m-am indragostit de cel mai bun prieten al meu... de fapt, sunt sigura ca asa este.

Ne intelegem foarte bine, ne sunam des si cred ca am fi un cuplu dragut. Uneori ma face sa cred ca si el ma place, dar nu sunt sigura. Credeti ca ar trebui sa-i zic ca il plac si sa vad ce va spune si el? Adica nu stiu ce sa fac. Azi-noapte am avut si un vis care parea forte real. Se facea ca eram impreuna si eram foarte fericiti(in vis, eu ii marturisisem prima ca il plac si am aflat ca este reciproc), desi inainte sa ma culc eram hotarata sa renunt la el pentru ca nu credeam ca e posibila o relatie intre cei mai buni prieteni(credeti ca acesta este un semn? adica eram hotarata sa renunt si dintr-o data visul acesta m-a tulburat si mai mult). DE ceva vreme cand ni se intersecteaza privirile mereu ma priveste patrunzator. Si cred...mai bine zis simt ca il iubesc, nu doar ca il plac. Mie mi-e rusine intr-un fel sa-i zic ce simt pentru el, deoarece ma gandesc si la varianta negativa(m-as simti foarte prost sa fiu respinsa in fata, chiar daca nu cred ca sa va intampla, e bine sa fiu precauta). Nu stiu ce sa fac adica stiu ca uneori baieti se pot simti constransi/speriati cand o fata le marturiseste ca ii place... astept sfaturi inclusiv de la baieti!

Ajutati-maaaa! Va rog!

Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| JustShadows a răspuns:

Buna!happyAm trecut prin ceea ce treci tu acum cateva zile.Nu glumesc situatia era identica, cei mai buni prieteni, vorbit des la telefon, mess, web, poze, chestii dragute facute unul pentru altul, cu exceptia faptului ca el e la zeci de km departaresad.Uite.eu cand am hotarat sa-i spus, am hotarat sa fac asta apeland la prietenia dintre noi. I-am spus pur si simplu ca am nevoie de ajutorul lui, i-am spus ca mi-e frica sa nu cumva sa incep sa simt lucruri in plus pentru el, i-am spus ca tin foarte mult la el, si ca nu vreau ca alte lucruri pe care le simt sa strice relatia dintre prietenie dintre noi, pentru ca vezi tu, eu stiam ca el nu simte ceva in plus pentru mine, si decat sa nu-l mai am pritene, mai bine sufar asa...si.uite am vorbit cu el, mi-a spus ca ma intelege, l-am intrebat ce sunt eu pentru el.si mi-a spus ca.nu sunt o simpla prietena, ca mi-a impartasit multe lucruri etc, dar la noi nu ar merge pentru ca suntem departe unul de altul, si el vrea o relatie normala.adica nah, intelegi tu.Si uite nu ma asteptam la ceea ce a urmat, adica.am lasat-o asa, si eu vazand ca el nu a spus nimic adica.doar asta ca nu sunt o simpla prietena, am crezut ca vor aparea retineri, la glume, la limbaj, etc, dar n-a fost asa, a ost alaturi de mine si mi-a aratat ca mai presus de toate imi este prieten.Nu stiu ce sa spun, dar daca imi spui ca sunteti prieteni buni, si aveti un avantaj mare, sunteti aproape unul de celalalt, cred ca ai putea sa faci ca mine, sa-i spui caa i nevoie de prietenia lui in discutia pe care vrei sa i-o propui, si apoi sa-i vorbesti despre ceea ce simti, si sa accepti in fata lui, adica spunandu-i si posibilitatea unui refuz, sa-i spui ca ai nevoie de intelegerea lui, de pruetenia lui, ca sa fii bine...si daca si el te place, cred ca o sa fie bine.Sincer iti spun, esti norocoasa ca el iti este aproape, as vrea si eu ca prietenul meu sa fie aproape, chiar daca nu am avea o relatie, macar sa stiu ca e cineva langa mine cand am nevoie.Iti urez noroc, si te rog sa ai grija de tine!happy

| M.madallina a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ii spui ca iti place de el.adica esti tare draguta si nu are cum sa te refuze. te cunoaste f bine si asta e si mai bine

| Noir a răspuns:

Hey buna.In primul rand fii sigura ca esti hotarata sa il intrebi asa ceva.Nu lua totul in gluma.Intreaba-l daca simte ceva pentru. tine si vezi daca chestia e reciproca. Dar s-ar putea ca el sa raspunda negativ daca tu nu-i spui prima ce simti cu adevarat asa ca nu te speria si spune-i ce simtzi.Si ce daca raspunsul va fi negativ.Care-i problema? Nu e singurul baiat de pe planeta.winkingwinkingwinkingmult succes si trimite-mi un mesaj si spune-mi ce s-a intamplat pana la urmawinkingwinkingwinking.

| °º•●-♫-aLЭxeL-♫-●•º° a răspuns:

Deci sunt baiat si am acceasi situatie sa zic asa dar fezi in cazul tau eu nu i-as spune prima ca il iubesc pentru ca o sa fie mai greu si nu poate sa iti zica in fata nu avand in vedere ca sunteti prieteni buni te sfatuiesc sa pui un alt prt deal tau care e prt si cu el si sa il intreb ba tu cam cum crezi ca e cu fata asta iti place nu iti place te intereseaza etc...si cred ca o sa raspunda daca zice ca da e bine daca zice ca nu stiu pai sa vezi ca suntem prt etc ins ca te place daca vb urat si te mai si injura nu ai sanse dar nu cred ca se intmpla asta...sigur o sa fi cu el bafta. funda?:-ss

| danielasisi a răspuns:

Si eu sunt in situatia asta! stai pe langa el si incearca sal privesti in ochii si sa te apropri mult de el-el va observa ce faci tu si isi va da seama ca il plc si ii zici foarte repede cal plc si incerci saii dovedesti ca esti nebunita dupa el asa fac baieti daca dupa ce i zici inceapa sa rada ceri ajutorul daca mai ai intrebari legate de dragoste sunt aici pentru tine!