| mm_2126 a întrebat:

Cred ca m-am indragostit de cel mai bun prieten al meu... de fapt, sunt sigura ca asa este.

Ne intelegem foarte bine, ne sunam des si cred ca am fi un cuplu dragut. Uneori ma face sa cred ca si el ma place, dar nu sunt sigura. Credeti ca ar trebui sa-i zic ca il plac si sa vad ce va spune si el? Adica nu stiu ce sa fac. Azi-noapte am avut si un vis care parea forte real. Se facea ca eram impreuna si eram foarte fericiti(in vis, eu ii marturisisem prima ca il plac si am aflat ca este reciproc), desi inainte sa ma culc eram hotarata sa renunt la el pentru ca nu credeam ca e posibila o relatie intre cei mai buni prieteni(credeti ca acesta este un semn? adica eram hotarata sa renunt si dintr-o data visul acesta m-a tulburat si mai mult). DE ceva vreme cand ni se intersecteaza privirile mereu ma priveste patrunzator. Si cred...mai bine zis simt ca il iubesc, nu doar ca il plac. Mie mi-e rusine intr-un fel sa-i zic ce simt pentru el, deoarece ma gandesc si la varianta negativa(m-as simti foarte prost sa fiu respinsa in fata, chiar daca nu cred ca sa va intampla, e bine sa fiu precauta). Nu stiu ce sa fac adica stiu ca uneori baieti se pot simti constransi/speriati cand o fata le marturiseste ca ii place... astept sfaturi inclusiv de la baieti!

Ajutati-maaaa! Va rog!

Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu avem cu ce te ajuta noi, ai două variante :
1. Să-i spui că-l iubeşti că pentru tine el e mai mult decât un simplu prieten şi să vezi cum reacţionează, dacă şi el te palce( ceea ce se vede din ce spui tu) veţi fi împreună.
2. Să nu-i spui şi să ţii în tine. Apoi să-l vezi pe el cu altcineva şi să te întrebi de ce nu ai spus la momentul potrivit. Prin urmare să suferi. Ce alegi? 1 sau 2? Baftă!

| Angiutssa a răspuns:

Complicata treaba.Si eu am fost in acceasi situatie.Eu il placeam si el imi dadea semne ca ma place, chestii cu privirile, imbratisarile dese...Si i-am zis ca il plac. A doua zi eram cu el.Mama ce fericita eramlaughing. Dupa o luna a zis ca nu mai merge si am aflat ca in timp ce a fost cu mine mai era impreuna cu alte 2 fete(deci eram 3 fraiere in total). Ce pot sa zic, acum il urasc.Nu pentru ca nu mai suntem impreuna, ci pentru ca m-a mintit. Sper ca prietenul tau cel mai bun are mai mult creier decat fostul meu cel mai bun prieten.
Eu zic sa incerci... daca e mai destupat la minte probabil veti ramane prieteni si daca nu vrea sa fiti impreuna si daca va veti desparti. Daca e de acord e perfect.happy
Chestia cu visul...Ai zis ca il iubesti, dar te-ai hotarat ca nu e cea mai buna idee sa-i spui.Subconstientul tau stie ca de fapt il placi foarte mult, asa ca si-a facut simtita prezenta in visul tau. E foarte simplu.
Iti urez multa bafta daca reusesti sa il intrebi.Stii cum se spune."Nu risti, nu castigi". Cine stie, daca nu ii spui poti sa pierzi o relatie frumoasa.

| bOse a răspuns:

Ii poti spune, poate iesii ceva frumos, sau poate sa iti spune sa ramaneti amici.

| Rihanna a răspuns:

De la prietenie la iubire e doar un pas.eu zic sa-ti iei inima in dinti si sa'i spui.lasa pesimismul la o parte.in plus, gandeste'te ca prietenii intre un baiat si fata, fara ca baiatul sa n'o placa pe ea, exista f rar!hee hee
nu pierzi nimic daca ii zici, din contra. daca nu ii spui o sa te chinuie gandul:"oare cum ar fi fost daca ii ziceam?". decat asa, mai bine vezi ce spune.bafta

| bebe91 a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie ca tine. dar eu mi-am luat inima in dinti si i-am spus. dar el nu mi-a zis nici ca nu-i plac nici ca ma place...bine la mine ii un pic mai ciudat o sa vezi daca imi citesti intrebarea. faza ii ca dupa ce am trimis intrebarea am mai vorbit si am ramas prieteni.deci cred ca-i mai bine sa ii zici ceea ce simti si daca nu simte la fel ii spui ca atunci esti de acord sa aveti aceeasi relatie de prietenie ca si pana acuma.macar o sa stii un lucru si nu o sa-ti pui intrebarea peste ceva timp daca eram eu in locul ei?:*

| DeYu_6024 a răspuns:

Cred ca sunt in aceeasi situatie ca tine doar ca el e in afara si eu voi pleca dar in alta tara si am zis sa ne mai vedem in vacant simt aceleasi lucruri ca si tine si cred ca i voi spunelaughingsi tu ar trebui sa faci asa:*imi lasi raspuns ce s-a intamplat la tine si iti voi spune si eu:X