| AnaisAnais15 a întrebat:

Credeți ca corpuririle noastre simt cand cineva ne priveste?!
De ex: sunt intr-un grup de mai multe persoane, si simt ca o anume persoana se uita la mine. Cand imi duc ochii in directia respectiva, observ ca am contact vizual cu aceea persoana. Corpurile noastre simt dininainte acest lucru?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, corpul tau nu poate sa simta privirea nimanui, doar atingerea o poate simtii.

| dullcat a răspuns:

Dificil de zis pentru o persoana anume, dar cred ca iti pot da seama cand mai mult priviri sunt atintite asupra ta.

| Hyperion7 a răspuns:

Am observat și eu acest fenomen însă nu știu o explicație coerenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu îți închizi ochi într-un grup de oamenii și adică Doamne cum sa explic... Normal ca cine te privește într-un grup de oamenii dacă închis ochii adică cineva o să se întrebe ce se întâmplă de faci așa nu?

| Robert2526 a răspuns:

Este o explicatie simpla.Campul nostru vizual este foarte larg, vedem foarte multe lucruri de fapt dar ne putem concentra atentia intr-un singur punct intr-un moment. Atunci cand cineva se uita la noi, creierul analizeaza asta ca ceva important ( probabil din trecutul nostru indepartat, sa fim priviti nu era ceva foarte benefic) astfel ca muta atentia in acel punct si faci contact vizual apoi.

| stfriri a răspuns:

Nu