| Mimi1204 a întrebat:

Credeți ca e normal sa te îndrăgostești de altcineva când ești intr-o relație?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Norma, normal este ceea ce se întâmplă sau ceea ce consideră alții că este normal. Dragoste, iubirea sunt sentimente naturale înainte de a fi normale.
Dacă ai ajuns într-o relație, ai ajuns pentru că tu și persoana respectivă ați avut sentimente de dragoste și iubire unul față de altul ( cel puțin, asta ar fi fost normal să se întâmple) și ați decis să formați un cuplu. Un cuplu modern în principiu, conform cu morala și normele sociale ( ceea ce se consideră că este normal) este monogam ( nu poligamie sau poliandrie) deci se bazează pe loialitate între cei doi.
Se întâmplă ca unul din cei doi fiind într-o relație să fie atras puternic de o persoană dinafara cuplului, ceea ce exprimă în cuvinte simple, a te îndrăgosti? Da, se întâmplă.
Ce faci atunci?
Ai relații și cu relația și cu persoana a 2-a, cu a doua pe furiș, ceea ce se cheamă a înșela.
Sau pe față, dacă persoana nr 1 acceptă, și nr 2 acceptă și ea.
Sau te decizi să o părăsești pe prima și să te cuplezi cu a doua.
Toate variantele sunt normale și se practică azi în jurul tău.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La cate riscuri exista nu stiu daca mai e normal sa te consideri intr-o relatie cand stai cu cineva.

| Adry05 a răspuns:

Normal ca nu e dar nu prea e ceva ce poti controla tu.

| Andreeush a răspuns:

Nu este normal.
Este evident că nu îți iubești partenerul dacă te îndrăgostești de altcineva.

| Endoryus a răspuns:

Cum sa nu. Inseamna ca stai degeaba in acea relatie si nu dadeai 2 bani de fapt pe acea persoana. In acest caz, da, te poti indragosti de altcineva.

| Dandinelle a răspuns:

E normal sa te indragostesti. Daca ai o relatie deschisa nu e nici o problema nu? Daca e o relatie monogama este o problema si trebuie sa te gandesti ce vrei de fapt, daca dragostea pentru persoana din afara relatiei e mai mare decat dragostea din relatie. Daca e doar un "imi place mult de persoana respectiva" sau chiar dragoste. E riscant pentru ca tu vezi persoana respectiva mai rar decat persoana cu care esti in relatie si nu-i stii bunele si relele precum le stii la persoana din relatie.