| Crisstina a întrebat:

Credeti ca exista prieteni adevarati? Sau prietenia e doar o iluzie care mai devreme sau mai tarziu dispare?

Răspuns Câştigător
| Just4FunHD a răspuns:

Aici ne atingi intr-un punct sensibil. Prietenia nu e doar un simplu fapt. Si atinge mai multe laturi existentiale. Iubirea, avutia, sacrificiul, sprijinul si altele. Daca nu atingi macar toate aceste domenii plus multe altele, atunci nu e vorba de prietenie.
Spre exemplu daca esti alaturi de mine pe plan financiar dar pe plan sentimental esti la paman si nu vrei sa oferi niciun sprijin. nu e prietenie.
Cat dureaza? Daca e o adevarata prietenie dureaza si dincolo de moarte *(asa imi place mie sa cred). Daca nu moare cu moarte primului tantar.
Deci de la 1 minut la infinit duratele posibile happy

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prietenii adevărați sunt cei care trec testele tale!
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Prietenii exista.Pentru ca prietenia se naste printr-o alianta a caracterului.Mereu am cautat oamenii tacuti si retrasi si cu dezamagire spun, ca sunt pe cale de dispartie. Mie imi vor trezi mereu interesul acest gen de oamenii.De ce? Habar nu am. Pur si simplu

| Bacemi a răspuns:

"Cu cît eşti mai înţelept, cu atît îţi dai mai bine seama că pe lume există mulţi oameni deosebiţi. Oamenii de duzină nu observă nici o deosebire între semenii lor.".

Tu ce crezi? Exista?

| Ambassaderåd a răspuns:

Salut! Da, exista prieteni adevarati, aceea fiind parintii nostri sau fratii. Cei pe care ai numim sunt doar "prieteni" dar de fapt sunt amici cu care vb, glumesti, te certi, injuri cu el... dar sa ai spui sentimentele sau sa iti spuna sentimentele si toate supararile, rar gasesti. Eu sincer am prieteni pe :Mama, Tatal vitreg [ca cel natural e un nesimtiit], pe fratii mei [2 la numar cu mine 3, si mai vine unu happy ] si inca 3 priteni caci cu ei le dau sfaturi si imi da sfaturi, ai ajut cu vorbe, bani si discutam, radem, facem glume. Iar asa prieteni. am 400, toata lista de messenger care doar 20 sunt online laughing. Deci cand iti faci prieteni, incearca sa ai cunosti dupa: felul cum vorbeste, cum se comporta, daca se planga uneori la tine de restul familiei ca nu-l inteleg, daca e cu tine la bine si la rau, si unele "teste" ce le impui tu dar fara sa observe eiwinking. [eunu am pus teste, dar cu timpul observi care iti e prieten si care e amic] happy.

| cosmin2221 a răspuns:

Prietenii nu exista

| AliiB a răspuns:

Eu deja de mult am renuntat sa cred ca mai exista prietenii adevarate sau iubiri adevarate la fel cum vezi doar in filme.Am fost dezamagita de prea multe ori. In lumea reala toti oamenii sunt niste ipocriti, nerusinati si nerecunoscatori, sincer asa e specia umana. ( asta fiind referire la prietenie) Iar daca visezi la o iubire adevarata, viseaza in continuare. Poate asa 1-2 ani de casatorie totul e ok, sau in cel mai bun si rar caz 4-5 ani, dar dupa aceea apare plictiseala si nevoia de cineva nou. De aceea toti oamenii sunt infideli si nu le pasa de cei din jur. Crede-ma, daca tu crezi ca vei avea vreodata o/un prieten/a care va sta cu tine si veti povesti si cand veti fi voi batrani te inseli.

| xo9ox a răspuns:

Oricat ai crede ca ai un prieten cu care nu te vei certa vreodata sau chestii de genu. pana la urma se va intampla. Parerea mea. prietenia este doar o iluziesad

| Alee_6805 a răspuns:

Pana acum 2 zile nici nu credeam in prietenia adevarata, dar mi s-a intamplat ceva special.Am mers cu prietenii in parc si eram destul de suparata si au reusit sa imi investeleasca acea zi noroasa.Si dupa mine acestia sunt prietenii adevarati, acestia care te fac sa zambesti.Bye

| loving2008 a răspuns:

Exista insa foarte rar. Un prieten te ajuta, se lasa pe el la necaz si te ajuta pe tine. Daca o prietenie dispare inseamna ca nu a existat niciodata

| florinmare89 a răspuns:

Exista prietenii