| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca in Romania, voturile ar trebui sa devina obligatorii? Adica sa voteze FIECARE cetatean. Iar cine nu o face, sa primeasca o amenda de exemplu.

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In Australia daca nu mergi la vot iti vine amenda acasa. Pana intr-o suta de dolari parca era...

| romeo78 a răspuns:

Da, de ce nu! Altfel, tuturor celor care critică, li s-ar închide gura. Am deveni mai responsabili toți pentru viitorul nostru. Apropo, pentru cel care a scris de asistații sociali, s-a dat deja o lege care se respectă, prin care dacă refuzi un loc de muncă pierzi ajutorul social. Și, cei mai mulți asistați sociali sunt la țară, unde le-a convenit primarilor să îi aibă ca votanți, prin șantaj. Nu poți trăi din ajutorul social, dacă nu ești la țară.
Iar, mersul obligatoriu la vot, înseamnă sfârșitul discuțiilor fără rost că ne conduce un partid votat doar de un sfert dintre cei cu drept de vot. Căci rata de vot a fost de 40%.
Aici va fi schimbarea totală.
Dar, dacă nu greșesc, există țări care au un astfel de sistem de vot obligatoriu.

| LaraClarice a răspuns:

Da, ar trebui, cel puțin în crize precum cea din țara noastră.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum. Mai bine ar fi condiționat votul... Sa ai drept sa votezi doar dacă plătești taxe și impozite la stat spre exemplu ca dacă s ar condiționat după educație s ar face discriminări probabil

| sierra1 a răspuns:

Cred că dreptul la liberă exprimare include și pe cel de a tăcea, de a te abține

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Nu rezolvi nimic, daca trimiti toti "neimplicatii" la vot.
In schimb, ar trebui sa le fie suspendat dreptul de a vota, celor asistati social. Atat timp cat nu-s in stare sa miste un deget singuri, nu au nici un drept moral de a alege soarta banilor nostri.

| Nemessys a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

5 mici, o bere și totul se rezolva happy

Ulei, zahar, faina,, gratis", la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

| Xdreaper21 a răspuns:

De exemplu eu as pune lumea sa dea un test si daca ia peaste nu stiu cat pot vota daca nu nu batranii sunt scutiti

| Nemessys a răspuns (pentru Xdreaper21):

Eu știu un bătrân de 70 de ani care este profesor și este foarte deștept. La el chiar se potrivește,, cu cât ești mai bătrân cu atât ești mai înțelept". Mă gândesc ca dacă s ar adauga acel test nu ar fi chiar ok, adică oamenii aia,, da ce domn'le eu is mai prost " Înțelegi tu, prea multe certuri. Sau persoanele între 18 și 50-60 de ani sa aibă voie sa voteze.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

și ce ar trebui să te întrebe în testul ălalaughing)))