| Maxim96 a întrebat:

Credeti ca perioada adolescentei este o perioada grea? Care sunt problemele cu care v-ati confruntat sau va confruntati?

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

In general, nu ma pot pronunta, fiindca depinde de la caz la caz, insa probabil ca pentru majoritatea oamenilor, este o perioada destul de confuza, in care incerci sa gasesti raspunsuri, dar te alegi cu si mai multe intrebari dupa ce elucidezi un "mister". Pentru mine, nu pot sa spun ca a fost o perioada dificila, asta fiindca nu am avut o adolescenta chiar obisnuita, in sensul ca nu am iesit des, nu am avut prieteni si am fost (si inca sunt, fiindca am 19 ani acum) interesat de subiecte mai bizare, inca dinainte de perioada adolescentei. In orice caz, in adolescenta iti formezi personalitatea, gusturile, iti dai seama ce ti se potriveste si ce nu, ceea ce s-a intamplat si cu mine. Majoritatea activitatilor pe care le-am desfasurat au fost solitare: lectura, desen, pictura, scris, invatatul unor informatii doar ca un hobby si altele asemanatoare. Deci pot spune ca nu am avut o adolescenta dificila, dar mi-a luat ceva pana sa pot accepta ca sunt diferit de majoritatea celor de varsta mea prin preocuparile si personalitatea pe care le am.

| NoNameexd a răspuns:

Da,cu adevărat este o perioadă grea,dar cea mai frumoasă. Problemele sunt certurile cu părinții,plecatul de acasă,întârzieri acasă,iubiri interzise,dar sunt ca în orice situație și părți bune,cum ar fi să te îndrăgostești, să petreci, să ai mulți prieteni, etc. Sunt foarte multe, iar la ora asta nu prea-mi vin în minte. Sper că te-am ajutat.Baftă!