| GabrielaBi a întrebat:

Credeti ca un baiat merita iertare,din simplu motiv ca tii la el?
Sint intr-o situatie in care trebuie sa iau o decizie, si nu stiu in ce caz am de suferit mai mult.
Eu am 18 ani, el peste citeva zile 23.De aproape 2 ani vorbim periodic.Dar el mai mereu are aceiasi intrebare: daca nu vreau sa fim impreuna.
Totul s-a inceput iarna,de revelion, 2014.A venit cu un buchet de flori si mi-a spus ca s-a indragostit in mine.Cu el am avut primul sarut,ieseam,ma indragostisem si eu dar eram retinuta in cuvinte si comportament pentru ca imi era frica, dar nu stiu de ce. Poate ca pentru prima data ma indragostisem.Parintii mei cind au aflat, mi-au interzis sa ne vedem deoarece o diferenta de 5 ani pentru ei e prea mare.Si i-am spus ca nu putem fi impreuna,i-am cerut sa raminem prieteni.
Peste citeva zile l-am vazut cu o fata,peste alte citeva zile cu alta fata. Pina s-a dus peste hotare, suportam chinul de a-l vedea cu altele.
Timp de 2 ani,cind venea acasa (munceste peste hotare) tot isi incerca norocul cu mine, spunindu-mi ca ma place foarte mult si nu poate sa ma lese in pace.Si aceiasi istorie,il refuzam sau poate chiar nu-i dadeam raspuns concret si il vedeam cu altele.
Primvara asta,m-a sunat pe viber,era in franta si mi-a spus ca degraba vine acasa,si ca trebuie sa vorbim serios.
A venit,l-am asteptat, chiar imi era dor.Am iesit cu el.Mi-a spus ca vrea ceva serios.Am zis ca poate chiar merita o sansa.Am acceptat.Totul a fost bine, timp de o saptamina.Intr-o zi ne-am certat putin,am tot asteptat citeva zile sa-si ceara scuze, dar nimic.Am zis ca trebuie sa vad ce face, si am iesit la clubul in care stiu ca obisnuieste sa mearga.L-am vazut iarasi cu alta fata.Atunci pentru mine a fost cea mai mare dezamagire.
Adica pina atunci ma gindeam ca era cu altele deoarece eu nu acceptam sa fiu cu el,dar se pare ca nu asta era motivul.
Am suferit mult, dar am aflat ca s-a dus iarasi in Franta si am zis ca trebuie sa ma impac cu gindul.Acum iarasi vrea sa ne impacam.Imi scrie in fiecare zi, si e mai insistent ca niciodata.Imi spune ca vrea sa-si repare greseala,promite,imi da cuvintul lui,se jura,ma roaga,imi spune ca nu are nevoie de altcineva.
Imi spune ca astepta un pas si din partea mea,si ca eu nu fac nimic ca sa pastram relatia
Poate e asa,dar eu nu l-am cautat din simplu fapt ca am fost dezamagita.
Iata asta e istoria noastra.Tin la el recunosc, dar mi-e frica sa ii dau iarasi o sansa.Mi-e frica sa nu sufar mai mult.
Dar in acelasi timp sint curioasa poate se schimba.Voi ce credeti?

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cel mai valoros vanat pentru un vanator, este acela pe care inca nu l-a prins.
Cauta-ti si tu un baiat mai apropiat varstei tale.

| OldSoul a răspuns:

El incearca cu tine cel mai probabil o relatie doar in ambitie, l-ai refuzat si asta il face sa isi doreasca cu atat mai mult o relatie cu tine.
Din ceea ce ai spus e clar ca nu prea stie sa te aprecieze.
Daca nu s-a chinuit sa-si ceara scuze in timpul cat era in tara, dar si-a cerut scuze dupa ce a plec, imi da impresia ca el incearca o relatie cu tine pentru ca stie ca tu ai fi dispusa sa stai si sa-l astepti pe el mereu, in timp ce el si-ar mai putea face de cap cu altele.
Parerea mea, e sa nu-ti faci mari sperante.
E viata ta, faci ce vrei, dar nu-ti fa mari sperante fata de el ca vei regreta mai tarziu.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu nu cred nimic, spun doar ca relatiile la distanta nu au mers si nu vor merge niciodata. Voi nici nu va cunoasteti prea bine si nu vad sa renunte nici unul din voi la locatie ca sa fiti impreuna. Bonjour si la plaja ca e vremea si sunt baieti garla.

| Divy a răspuns:

Bună Gabriela,
Păreri sunt multe, cert e că e insistent, asta o spune din ceea ce ai descris.
Da sunt 5 ani diferență, dar e greu să găsești pe cineva cum ți-ai dorit și să aibă aceiași vârstă cu tine.
Cu altele era fie ca să-și încerce norocul, fie e mai mult prietenos cu femeile(fetele), fie din atracție, asta el știe. Poate ție îți părea infidel, poate el a considerat să caute alte persoane și cu tine să rămână prieten.
Iertare nu și-a cerut din mândrie, toți cred că am făcut asta la un moment dat.
Faptul că lucrează în străinătate te va lăsa mai mult singură..cred
Am doar atât să îți zic: ai sau crezi că vei avea pe cineva mai bun?
Să ști că aparențele înșeală și nu totul care are un început roz duce și în paradis.
Cel mai important lucru: TU CE VREI? (ai pierdut doi ani, nu știu câți pretendenți te curtează dar alege înțelept cu capul nu numai cu inima)
Ca sfat ți-aș recomanda să te rogi, dacă vrei și sper ca domnul Iisus Hristos să îți ajute!