| Loredana96 a întrebat:

Am 17 ani, el 23. Un an jumate am fost,, prieteni" cu toate ca el clar imi spunea ca vrea ceva mai mult.Venea cu flori la mine, cadouri.In tot acest timp mai mult era plecat peste hotare,dar si de acolo imi scria in fiecare saptamana.A incercat sa ma faca geloasa cu prietenele mele cele mai bune, adica incerca sa vorbeasca si cu ele, dar nu mai mult de o zi.De prima data cind l-am vazut m-am indragostit,si simteam si eu ca ar fi bine sa fim impreuna,dar in acelasi timp imi era frica, pentru ca el e genul de baiat de cartier.M-a atras la el foarte mult insistenta lui, si ca lupta pentru mine.Eu ii spuneam de fiecare data nu, iar el parca nici nu auzea.In aprilie a venit acasa si a decis sa stea mult timp, sa se mai odihneasca.Comportamentul era acelasi, adica comunica cu mine cu intentia de a fi impreuna.Sentimentele mele deveneau din ce in ce mai puternice si intr-un final am acceptat.A fost frumos, am petrecut clipe foarte frumoase.Eu invat la medicina, si de obicei eram foarte ocupata dar zilnic gaseam o ora seara ca sa stau cu el.Nu-mi placea ca era foarte gelos.Adica daca ma suna, si eu poate eram la baie sau eram ocupata si nu-i raspundeam, el isi imagina ca eram cu altul.Gelozie exagerata.Dar repede trecea.Eu rareori il sunam, intotdeauna facea el primul pas.Din pacate asta nu a durat mult pentru ca peste o luna el mi-a spus ca are o varsta si are nevoie de o relatie serioasa si mi-a spus: ori imi incep viata sexuala, ori il las sa se duca la altele.Si eu nu am fost de acord cu nici o varianta din care mi le-a propus.Ne-am despartit.Eram distrusa.Peste citeva zile l-am vazut cu alta, din cate am inteles el a incercat sa fie impreuna cu alta fata.A fost cu ea citeva saptamini apoi a lasat-o.In acel timp ma suna din cind in cind, si spunea ca la el totul e bine...in timp ce la mine era foarte rau. Dupa ce s-a despartit de fata aia,o luna nu a mai fost cu nimeni.El singur, eu singura, dar nu vorbeam deloc.Si zilele astea, citiva baieti se tot legau de mine.El a aflat.Si intr-o buna zi m-a sunat si m-a intrebat daca vreau sa ne vedem.Am fost deacord.Si nu ne-am mai vazut.M-a sunat si a doua zi, iarasi am planuit sa ne vedem la cafenea.Cind am ajuns acolo,el cu prietenii lui,eu cu prietenele mele, nu am vorbit nimic.
Astazi m-a sunat si m-a intrebat daca am pe cineva...i-am spus ca nu.M-a intrebat ce am mai facut in tot timpul asta in care am fost despartiti.A spus ca ar vrea sa ne vedem.Dar cind dam ochii fata in fata zimbim unul la altul, si mergem mai departe.Pe telefon mi-a spus ca nu s-a asteptat la asa indiferenta din partea mea, si ca se tot intreaba : ce chiar nu-ti lipsesc?
Imi lipseste si inca foarte mult, dar ce puteam sa fac daca mi-a pus acele conditii si plus la asta s-a cuplat indata cu alta.
Nu inteleg de ce si-a adus aminte de mine anume cind a aflat ca alti baieti ar vrea sa fie cu mine?
Eu ii resping pe toti.Astept sa treaca sentimentele fata de el.Pentru ca nu cred ca el merita dragostea mea.Eu nu cred ca ma iubeste.Dar nusitu cum sa ma comport mai departe.
?

12 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Cu indiferenta, cum altcumva sa te comporti cu el?!
Ai facut foarte bine ca nu ai cazut in capcana lui. Si-a adus aminte de tine pentru ca e frustrat, nu vrea sa accepte ca altul va fi mai barbat decat el si va obtine ceea ce el nu a fost in stare.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Uita l. isi bate joc de fete

| RAY a răspuns:

Eu nu inteleg ce vreti voi fetele? crezi ca daca unu va face sex cu tine asta garanteaza ceva? omul a avut dreptate are nevoiii daca il iubeai cu adevarat macar erai de acord cu el, tie practic nu isi de el, ca orice babat are nevoi ce ai vrea sa fie asexual sau ce, poate chiar tea iubit si te mai iubeste de aia e gelos, ai o varsta ai 17 ani

| LoveSleep a răspuns:

Cred că de 2 ani pui aceeași întrebare iar și iar. Nu asculți și nu-ți pasă de sfaturile celor de aici. Tu ești o cauză pierdută. Nu ești decât o unealtă a lui. Toată viața ta se învârte în jurul unui băiețaș care crede că poate avea tot ce vrea.
El te iubește foarte mult, dar când îți propune să faci sex cu el și refuzi, uită de tot și pleacă. Tu chiar nu te prinzi, nu? Nu cred că am văzut în viața ta un om mai încăpățânat ca tine. (mai am multe complimente, dar apar cu steluță dacă le scriu)
Nu vrei să fi cu el, dar nu vrei nici fără el, igorând toți ceilalți băieți pe o rază de 3 km.
N-o să-mi răspunzi, dar te întreb oricum: Tu ce naiba vrei?

| Loredana96 explică (pentru LoveSleep):

Vreau sa fiu cu el, dar el trebuie sa ma astepte.Ca e prea devreme pentru mine.Eu nu vad iubirea lui, spui ca ma iubeste...pai daca ma iubeste dc nu asteapta?

| LoveSleep a răspuns (pentru Loredana96):

Eram ironic.
De-aia nu așteaptă pentru că nu dă nici 2 bani pe tine.
Nu zic că dacă iubești o fată trebuie s-o aștepți nu știu câți ani. Pur și simplu faptul că tu stai după ea până când are chef să-și înceapă viața sexuală nu dovedește că o iubești.

Dar în cazul tău e diferit. De fiecare dată când v-ați despărțit a fost pe motivul că tu nu vrei să faci sex cu el. Am priceput, are o vârstă și îi tremură în pantaloni când îți deschizi gura, dar el urmărește doar asta.

Iubirea nu se manifestă doar în pat.
Gândește logic: Ia o foaie și scrie toate motivele pentru care vrea să fie cu tine: Inteligentă, sociabilă, frumoasă, virgină. (doar exemple)
Apoi taie-le pe cele care crezi că nu contează pentru el.
Din moment ce vă despărțiți pentru că nu vrei sex, iar când vă împăcați el vrea doar să verifice dacă nu cumva te-ai răzgândit, nu te place pentru cât ești de inteligentă. Fă așa cu toate calităție tale și taie-le pe cele care crezi că nu contează pentru el. Dacă lași sentimentele tale la o parte și începi să gândești te asigur că oricum ai face doar "Frumoasa și virgină" vor rămâne netăiate.

Nu sunt pe principiul că dacă faci sex cu un băiat acesta n-o să mai aibă de ce să stea cu tine. Chestia asta e total absurdă.
Dar în cazul tău, se potrivește perfect. Nu știu dacă realizezi sau nu, dar în momentul în care tu ai decis să îi accepți "ofertele" nu mai ai nimic cu care îl faci să rămână. Tot interesul lui pentru tine va scădea.

| RAY a răspuns (pentru Loredana96):

Cat vrei sa te astepte?

| ReZiSTorr a răspuns (pentru Loredana96):

Loredana96, crede-ma ca prin asta trecut si eu.Am fost cu o fata, dupa care a zis sa facem o pauza(scoala, chestii alea alea, eram in clasa a 8-a, examene) si mi-a promis ca la vara o sa fim din nou impreuna. Faza e urmatoarea, sentimentele se schimba cu timpul, nu chiar pe moment.Si eu astept de la inceputul verii sa fiu cu persoana respectiva, iar acum imi spune ca ma iubeste ca pe un amic.

| Atlas33 a răspuns:

Mda.uneori viata ne pune fata in fata cu iubiri aparent imposibile,doar ca aici e mai multa nevoie de intelegere,de a fi sau a face ceea ce ce-ti cere iubirea,lucruri in aparenta umile,lucruri ce par in sinea noastra ca ne doboara de pe piedestalul pe care am urcat singuri,fara ca cineva sa ne ateste acel loc. Iubirea nu e ceea ce-ti imaginezi tu ca este,flori-filme -plimbari strangeri de maini si visari asupra unei lumi incandescente.A iubi inseamna mai intai de toate a renunta la tine pentru fericirea lui,a oferi pentru ca el sa zambeasca,a-ti sacrifica linistea aparenta pentru ca el sa sclipeasca, a aduce lumina in ochii intunecati, a oferi fara a cere nimic in schimb.Du-te in calea lui din libertatea ta de a o face si marturiseste-ti dorul si patima fara jumatati de masura. Spune-i cat esti de fericita si cat de mult ii multumesti pentru ca el este fericitul ce a sadit iubirea in sufletul tau. Si cat de recunoscatoare ii esti pentru ca te-a facut sa nutresti sentimente la care si Zeii jinduiesc. Tacerea voastra ori de cate ori v-ati intalnit a fost de ajuns pentru sufletele ce vorbesc o alta limba decat gurile noastre.Ce astepti ca va veni calare sau iti va jura cuma pe Biblie ca-ti va mai gresi,, nu fi copila, pentru ca modul in care ai relatat povestea denota un suflet deosebit si mult intelept.Aici nu e vorba de el,ci doar de iubirea si fericirea ta. Iubind-ul pe el tu esti fericita,ciudat,intelegi? Si da,merita dragostea ta,caci de nu i-o vei oferi, tu vei fi necajita, trista si nefericita, nu vezi paradoxul, deschide ochii esti mult prea minunata pentru a nu putea vedea. cu bine

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru Atlas33):

"A iubi inseamna mai intai de toate a renunta la tine pentru fericirea lui, a oferi pentru ca el sa zambeasca, a-ti sacrifica linistea aparenta pentru ca el sa sclipeasca, a aduce lumina in ochii intunecati, a oferi fara a cere nimic in schimb.Du-te in calea lui din libertatea ta de a o face si marturiseste-ti dorul si patima fara jumatati de masura. Spune-i cat esti de fericita si cat de mult ii multumesti pentru ca el este fericitul ce a sadit iubirea in sufletul tau. Si cat de recunoscatoare ii esti pentru ca te-a facut sa nutresti sentimente la care si Zeii jinduiesc." Mda... Oare chiar sunt singurul care i se pare ca societatea gaseste ca fiind normal ca doar baiatul sa faca toate astea?

| Korb a răspuns:

Ce-ar fi sa vezi mai bine de viata ta? si doar sa astepti deocamdata pe altcineva?

| Kirschen a răspuns:

Telenovela. Părerea mea e ca nu va potriviți. Lasa-l și învață pentru Medicina.