| DonGiovanni a întrebat:

Credeti ca va veni sfarsitu lumii in anul 2012 eu nu prea cred... dar dati-va cu parerea, argumentati.

Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

Salve! Sfarsitul lumii = apocalipsa = cand va dori Bunul si iubitul nostru Dumnezeu! Tot ce trebuie sa facem este sa avem rabdare, sa ne indreptam si sa facem ceea ce este bine placut Lui! Un crestin adevarat, cu frica de Dumnezeu, este pregatit tot timpul, pentru ca nu stie cand va veni clipa. Cel mai bine am face sa invatam din "Pilda celor zece fecioare". Cititi-o cu mare atenie si bagare de seama:
http://www.crestinortodox.ro/......-patimilor

"Sfarsit crestinesc vietii noastre, fara durere, fara rusinare, in pace, si raspuns bun la Infricosatoarea Judecata a lui Hristos, sa cerem". — cu privire la ultima rugaminte din cadrul ecteniei cererilor, savarsita in cadrul Sfintei Liturgii, parintele Florin Botezan, de la manastirea Dervent, afirma urmatoarele:
"Ultima cerere ne pregateste pentru momentul trecerii din aceasta viata, moment esential in existenta noastra pentru ca in starea in care ne va afla sfarsitul, in aceea vom ramane in veci. De aceea ne rugam ca sfarsitul nostru sa fie crestinesc, impreuna cu Hristos si marturisind credinta in El. Constienti de neputintele noastre cerem ca sfarsitul sa ne fie fara durere, fara o durere fizica mai presus de puterea noastra, dar mai ales fara durerea de a ne vedea lepadati de Dumnezeu. Ne rugam apoi ca sa nu fim rusinati atunci cand se vor deschide cartile constiintei si toate faptele si gandurile noastre vor fi vadite, ci sa dam un raspuns bun la Infricosatoarea Judecata. Acest raspuns bun nu e o dibacie avocateasca ci raspunsul unei vieti traite in pocainta cu constiinta pacatoseniei proprii".

http://www.crestinortodox.ro/editoriale/88731-apocalipsa

Citeste si Sfanta Scriptura pentru a te documenta cu privire la acesta problema:
http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/4/Apocalipsa
Numai bine :)

25 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Asa se tot spune.Si in anul 1999 si 2000 oameni :,, Vai ce o sa facem daca vine apocalipsa?'' dar nu s-a intamplat nimeni dar nimeni nu stie!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Asta stie numai Dumnezeu!big grin
Vedem noi pana atuncibig grin

| Vizitiul a răspuns:

Esti sigur ca ai un loc in cerlaughing?

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nimeni nu stie cand va veni sau daca va veni sfarsitul lumii!

mira
| mira a răspuns:

Tasteaza Descopera.ro si gasesti acolo informatia conform careia sfarsitul lumii s-a "amanat".

| juniper a răspuns:

@gabiloi daca nu e aceeaaaasi intrebare pe care au pus-o si altii de pe TPU, nu va veni sfarsitul lumii, vom trece doar prin niste schimbari.

| deejayra a răspuns:

Sti ce au facut oamenii in anul 666 si 1666? isi vindeau terenurile si ce mai aveau crezand ca vine sfarsitul lumii...sa presupunem ca va fi sfarsitul lumii, lamuriti-ma si pe mine cum va veni acest sfarsit? Incepem sa numaram cele 10 sec ramase din 2011 si dupa aia POC... disparem dintr-o data?

| alecs871 a răspuns:

Am citit informatia de pe descopera.ro, acum ma ganesc, ce o sa faca aia de au facut filmul ca cica ar fi sfarsitul lumii in 2012 laughing

| DonGiovanni explică:

Nu stiu ce sa zic intr-un fel ar fi bine sa se sfarseasca lumea asta si sa inceapa viata din ceruri

| r8driver a răspuns:

Din 2000 tot se aude ca vine sfarsitul si nu a venit...deci nici nu va veni.

Tu vrei sa vina?

| StaRmAgiC a răspuns:

Da dalaughing... abia astept sa o vad si pe'asta...eu nu cred.altfel...se dadeau mai multe anuntzuri despre asta. o porcarie...asa se ziceau si in anii trecutzii.cum ca ar venii sfarsitul lumii.na ca suntem vii...

| mcrenma a răspuns:

Sa inteleg ca ai vazut ce au dat la stiri despre asta. Asa au spus si inainte, ca o sa murim toti, ba prin cutremur, ba ca vine un asteroid, si etc. Si daca va uitati cumva la filmul acela "2012" sa stiti ca este extrem de violent, si mi se pare absurd sa se intample asa. Daca ne luam dupa parte crestina, sfarsitul va fi atunci cand Dumnezeu va veni pe pamant. Si cand au testat masinaria aia ca sa vada cum s`a creat universul au zis ca o sa fie sfarsitul, dar Dumnezeu a zis ca o sa murim din mana lui si nicidecum din cauza unor masinarii sau alte lucruri de genul. Sfarsitul poate sa fie si maine, nimeni nu stie cand si cum. Cel mai sigur pana atunci, traiti`va viata cat mai puteti big grin

| alinutzacodruta a răspuns:

O sa se intample ceva ...cica o sa trecem intr-o noua ``dimensiune``....habar n-am ce inseamna asta tongue

| Viuvi a răspuns:

Numai Dumnezeu stie!
Pana atunci noi ne putem da numai cu parerea...
Si eu una sincer evit sa fac asta, eu cred ca viata merge inainte si cand va veni ziua aia, va fi sfarsitul si gata happy
Nu trebuie sa ne gandim sau sa facem planuri - cel putin asta e parerea mea -

| Mihaela_2782 a răspuns:

Pai peste 3 ani vom afla laughing dar nu cred ca va veni sfarsitul lumii...

| naty_3185 a răspuns:

Nu! stie dumnezeu cand vine! nu trebuie sa ne spuna noua! face ce vrea EL! eu nu cred! asa se mai spunea si in2000! si iata-ne traim! nu cred in asemenea prostii!

| aNgeLitoOqueviVeEneLinFierNomArIA a răspuns:

Ce intrebare e asta? no talking incerci sa faci o conversatie sper... ca nimeni nu stie daca vine sau nu sau cand v-a venii ...vine cand vrea D-zeu si punctwinking

| anachida a răspuns:

Salut!Oameni buni,spiritual vorbind,stiti care este sfarsitul lumii pe pamant?Sfarsitul bunatatii,sfarsitul iubirii catre toti si toate,sfarsitul apropierii intre oameni,sfarsitul credintei,sfarsitul invataturii,....sfarsitul sperantelor......O zi buna tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfarsitu` lumii nu credhappy, doar o schimbare majora va avea loc in 2012!happy Atathee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... Dumnezeu stie cand va fi sfarsitul lumii... dar din ce am auzit... sfarsitul lumii va fi atunci cand toti evreii vor deveni crestini ^^...numai stiu de la cine am auzit... dar! oricum daca e voia lui Dumnezeu... nu vad pe cineva sa comenteze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred nici eu nu cred asa ceva am 9 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca va veni sfarsitul, ca incetul.cu incetul se topesc ghetarii, deci nici noi nu mai stim vreau sa stiu de ce murim?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu prea cred din cauza faptului ca Dumnezeu a promis ca nu va mai distruge Pamantul.Eu cred in Biblie si in voia Domnului nu in calendarul Mayas.Mayasi au multe preziceri dar, unele nu sunt reale care sunt foarte multe.Concluzia:Nu.

| sorina_8895 a răspuns:

Sfarsitul lumii trebuia sa vina de multe ori pana acum......Va veni atunci cand va vrea Dumnezeu....De fiecare data cand se intampla ceva mai grav in lume, se dadea repede zvonu ca vine sfarsitul lumii!