| StefanescuDaniel a întrebat:

As vrea sa stiu ce parere aveti stimati colegi despre subiectele magie alba/magie neagra/ocultism/farmece/vraji etc. Iar despre vrajitoarele Sidonia, Maria Campina, Mama Omida de la noi din tara si altele ca ele ce parere aveti? Realitate sau vrajeala?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ti-ai pus intrebarea de ce fenomenul este mai raspandit in Sud si Est? Daca crezi Dumnezeu nu crezi in asa ceva.

| Simpatic a răspuns:

Despre toate lucrurile oculte la modul general nu ma pot pronunta acum,caci aici in familia lexicala intra foarte multe lucruri si organizatii din trecut si prezent, amintesc printre altele Masoneria, Illuminati, Skull & Bones, Le Cercle etc

despre incultele cu iz de manele : mama omida, sidonia, maria campina si toate "vrajitoarele" din Romania, insa ma pot pronunta, acestea sunt niste escroace fara vreo putere, singurul lor talent este acela de a pacali naivi si de-ai deposeda de sume mari de bani!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Loool
asta e parerea mea

| johnnny123 a răspuns:

Dacă prin "vrăji" înțelegi talentul de a face banii să dispară din buzunarul fraierilor, atunci da, sunt "vrăjitoare".

| siriusblack98 a răspuns:

"Realitate sau vrajeala?" Eu sper din suflet ca intrebarea in sine e la vrajeala. Cei care cred in povesti de adormit copii de genul, sunt aceeasi oameni care se cearta cu toata lumea pe internet ca pamantul e plat, creeaza teorii ale conspiratiei si au impresia ca unicornii si sirenele exista desi nu le-a vazut nici dracu decat in desene animate. Iar legat de respectivele tiga... femei de etnie rroma... daca mai traia putin Antonescu, nu mai existau asemenea persoane sa goleasca de bani buzunarele la fraieri care pun botul la orice.

| doctorandus a răspuns (pentru siriusblack98):

Exista si vrajitoare de etnie romana, sa nu crezi ca doar o etnie are monopolul vrajitoarelor.

| siriusblack98 a răspuns (pentru doctorandus):

Tu stii mai bine pe subiectul asta.

| StefanescuDaniel explică (pentru siriusblack98):

Salut Sirius! Ca sa intelegi de unde provine intrebarea mea, iti voi explica acum pe scurt. Eu sunt roman bineinteles, iar de-a lungul anilor am avut foarte multi clienti la mine la studio printre care si multi de etnie rroma. Am cunoscut o familie care avea tot felul de probleme cu toate ca erau bogati multumita uneia din fiice care era impreuna cu un foarte cunoscut cantaret de manele si ea canta de asemenea. Mama ei facea tot felul de porcarii sau cel putin incerca. Din cauza mamei ei fiecare din cele trei fiice s-a nascut cu probleme. Ea s-a nascut cu un picior mai scurt decat altul si stearpa, cealalta s-a nascut cu o problema de sanatate care mereu a chinuit-o si mereu se ingrasa tot mai tare, iar cea mica s-a nascut dusa cu pluta ca sa zic asa cu momente rare de luciditate. Si pana la urma fiica cea mare s-a despartit de acel cunoscut manelist deoarece s-a saturat omul sa tot incerce sa faca copii cu ea cu toate ca a iubit-o, sora mijlocie a avut succes in afaceri, sora cea mica a avut succes in a isi crea o familie minunata si a se muta in alta tara, toate erau bine de tot dar mama lor a murit iar mai apoi le-a luat casa din Romania foc, casa parintilor lor unde ele au crescut si unde mama lor facea sau incerca sa faca porcarii si totul a inceput sa se distruga incet incet. Cu tot cu banii lor multi...De asta am pus acea intrebare.

| siriusblack98 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Salut! Am inteles. Eu personal aleg sa nu cred in chestii de genul ori daca anumite lucruri tind sa se lege, prefer sa nu imi bat capul gandindu-ma prea mult la ele. De ce? Pentru ca o parte din mine crede in legea atractiei, adica ceea ce crezi devine adevarat. Posibil asa sa fie si cu vrajitoarele, ele cred, clientii lor cred si atrag anumite intamplari asupra lor. Daca un om este 100% sigur ca este bolnav, acel om se va comporta ca un bolnav, ba chiar o sa inceapa sa aiba anumite simptome, daca o persoana se considera a fi blestemata, v-a atrage numai lucruri rele asupra sa. Din aceasta cauza eu personal cu lucruri negative si care imi depasesc puterea de intelegere omeneasca, prefer sa nu-mi bat capul ca sa nu atrag anumite intamplari negative. Mintea omului este cea mai puternica arma.

| doctorandus a răspuns (pentru siriusblack98):

Asta e vrajitoare: https://www.susansmit.nl/

| ioana748 a răspuns:

Daca pentru autosugestie trebuie sa donezi sume enorme de bani unor doamne cu talent, atunci liber la Doamne fereste.
Doamnele nu au nici o vina... dansele sunt pe genul,, toti prostii sa vina la mine,,
Insa asa ne dam seama si despre nivelul nostru ca popor.
Daca inca asa ceva exista...chiar imi pare rau ....suntem varza.

| StefanescuDaniel explică (pentru ioana748):

Da exact Ioana! Aceeasi prostie care a facut-o Oana Zavoranu ca sa se intoarca Pepe la ea probabil. De erau sa o faca vrajitoarele sa isi vanda si masina Porsche numai ca sa se intoarca la ele cu si mai multi bani. Noroc ca a fost desteapta si si-a mai recuperat din bani si bunuri... Altfel s-ar fi ales praful

| ioana748 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Da, Oana este fata desteapta, insa era Intr un moment de vulnerabilitate si foarte singura probabil.
Ea este o excepție de la regulă.A facut bine cum a procedat si ca a expus ceea ce se intampla in realitate.
Ea este o curajoasa si a fost un caz fericit.

| KovacsB a răspuns:

Prefer sa nu generalizez.
Fiecare are parte fix de personajul pe care il merita.
Legea atractiei.