| Debb a întrebat:

Credeti in horoscop, zodii, compatibilitati etc? Nu credeam dar mai tot timpul este adevarat ce scrie in horoscopul meu. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Adison a răspuns:

Horoscopul nu are neaparat rolul de a-ti spune ce ti se va intampla ziua/saptamana/luna/anul viitor, ci de a te preveni. De exemplu iti poate spune ca o sa ai probleme cu prietenii ziua urmatoare, tu in ziua respectiva cauti sa nu ai motiv de cearta cu ei, sau in caz ca au gresit cu ceva sa nu pui totul la suflet, etc. Asta-i tot.Cand vine vorba de compatibilitate asta bineinteles difera de la o persoana la alta. Idem @beautifulkiss daca baiatul este rac si fata gemeni si in horoscop spune ca nu sunt sanse sa fie impreuna(dar in realitate tu stai cu un baiat de zodia aia si va intelegeti chiar bine) acum tu nu o sa te desparti de ei.In plus ei spun" ca sunt putine sanse ca ei sa se inteleaga" adica sunt cazuri in care o relatie poate sa mearga bine.Intelegi? Si destinul tu ti-l faci. Este precum credinta in Dumnezeu. Tu mergi pe principiul ca daca te rogi, Dumnezeu te va ajuta la un examen. Acum daca tu nu inveti, ca te ajuta Dumnezeu, nu ai cum sa iei noata mare. Inveti si te rogi, amandoua functioneaza impreuna. Asa si cu astrologia. Ziua de maine poate fi cum vrei tu. Ei doar te previn cam ce ar urma...

6 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Buna eu una nu cred in horoscop.Foarte rar mi s-a intamplat sa se potriveasca ceva(ma refer la faza cu horoscopu cu ce voi face intr-o perioada sau ceva de genul asta). Bine totusi la descrierea zodiei mele, rac, descrierea mi se potriveste in mare parte.La capitolul compatibilitati e chiar o prostie dupa parerea mea(va rog nu comentati imi spun doar parerea)pentru ca sa zicem tu esti varsator si esti impreuna cu el(el fiind sagetator sa zicem)si zodiacu zice ca zodiile nu se potrivesc ce trebuie sa te desparti de baiatul respectiv? Nu.
Cam asta e parerea mea.Numai bine.

| MâţaD a răspuns:

Eu una nu cred. uneori existau coincidente si la zodia mea, spre exemplu descrie zodia gemeni exact cum este personalitatea mea(sunt gemeni). insa nu cred in asa ceva.

| Adison a răspuns:

Eu cred in horoscop. Cel mai mult mi se intampla ce zic cele de la Urania. Si sincer tot ce tine de astrologie cred... Exact ce imi spun aia acolo aia mi se intamplc. Un exemplu concret: intr-o zi mi-a spus ca saptamana viitoare ( a mai dat ea niste data exacte acolo) voi avea noroc la locul de munca(la scoala in cazul meu) ca voi fi fericita si exact in zilele acelea mi-au adus profesorii tezele cu nota 10 pe ele(nu o zic sa ma laud, ci sa spun dc eram fericita asa cum mi-a prezis). In alte dati mi-a spus sa ma "uit in lista de prieteni " si sa-i verific, ca in curand ea nu va mai fi o lista, si doar o bucatica de hartie cu 1-2 persoane pe ea. Exact in saptamana aceea m-am certat cu niste amici. Si mai multe lucruri. Personal cred in hroscop,.

| DianaScorpio a răspuns:

Copy/paste la un raspuns de-ale mele la o intrebare asemanatoare:
Cred in zodiac, in horoscop nu. Cu alte cuvinte nu cred povestile cum ca o sa ajungi nu stiu ce, sau o sa ai viitorul nu stiu cum, etc.
Insa cred ca in functie de semnul sub care ne-am nascut, avem anumite trasaturi de caracter si de comportament. Si la majoritatea persoanelor pe care le cunosc, trasaturile sunt extrem de asemanatoare cu ceea ce scrie la zodia care ii reprezinta.

| Diana_9123 a răspuns:

Buna. Din punctul meu de vedere, nu este adevarat. Pentru ca, gandeste-te de exemplu la numarul de oameni care au aceeasi zodie. Cu siguranta, nu li se intampla aceleași lucruri. Daca ti întâmpla sa se mai potriveasca câte ceva, sunt doar coincidente.

| Sandyrella a răspuns:

Horoscopul iti spune doar ceea ce e "scris in stele". Pentru unele persoane se potriveste, insa pentru altele, chiar nu are nicio legatura cu realitatea. Este doar o chestie de vointa; daca citesti ceva de la horoscop si iti doresti intens sa ti se intample, fii sigura ca va fi cum vrei tu!