Crush-ul ti-a dat cu seen?

SEENOPHOBIE, -A, s.n. Teama de a te angaja in conversatii si de a primi seen.

E o teama reala, ne-am confruntat cu totii cu macar un seen. Si tot nu stim ce sa facem cand il primim.

Poate ar functiona un link cu o piesa misto care te duce cu gandul la iubi, un meme, o glumita? Uneori merg metodele astea clasice, alteori trebuie adoptata o tactica mult mai indrazneata!

So, intrebarea ramane: voi ce sfaturi aveti pentru cei care sufera de SEENOPHOBIE?

154 răspunsuri:
| AndreeaCr explică (pentru Clorox):

Si care este motivul? Nu iti placea persoana respectiva, ti se parea disperata? As vrea sa inteleg si cealalta parte a barierei.

| AndreeaCr explică (pentru Aslam):

Chiar daca pentru unii dintre noi aceasta teama este considerata nefondata, sunt multi pentru care chiar este o reala problema. Cum am zis si in cadrul altui raspuns, teama de respingere este foarte des intalnita in cazul adolescentilor. Poate atunci cand erai tu adolescent, te ingrijorai daca persoana pe care o placeai nu iti raspundea la salut sau la telefonul fix. Vremurile se schimba. :-)

| AndreeaCr explică (pentru Nemessys):

Super sfaturi, ai dreptate in tot ceea ce zici. Din pacate, unii sunt foarte timizi si le este rusine sa abordeze prima data in realitate tipa/tipul pe care il plac si considera ca este mult mai usor sa le scrie un mesaj pe retelele sociale. Sper ca sfaturile date de tine sa incurajeze cat mai multi tineri care intampina astfel de probleme.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AndreeaCr):

Faci pe-a amuzantul, daca le ai, in mediul virtual. Nu merge cu toata lumea, dar cu majoritatea.

| sonya a răspuns:

Ce termen haios: seenophobie :-)) Eu cred ca ar trebui sa treaca peste. Cine nu te respecta suficient incat sa iti raspunda la un simplu mesaj nu te merita. Balta are pesti, niciodata nu ar trebui sa isi faca nimeni griji ca nu va mai gasi pe altcineva la fel de bun, la fel de frumos sau la fel de minunat la actualul CRUSH. :-)) In plus, toti stim ca iubirile de la varsta adolescentei nu sunt facute sa reziste. Este un fapt dovedit. Poate doar 1 relatie din 1000 sa ajunga la casatorie, dar probabilitatile sunt mici. Keep your head up!

| AllieAyl a răspuns:

Sa ii spui ca e seenpatica laughing))

| Aslam a răspuns (pentru AndreeaCr):

Nu, chiar nu este o problema reala. Cazul de respingere este des intalnit in viata reala, nu in mediul virtual. Daca fata/baiatul ce iti place te ignora, sau refuza sa iasa undeva cu tine, aia este respingere. Nu e normal sa te simti respins daca primesti un "vazut" pe Facebook, asta-i ceva mult prea copilaresc. "vazut" primeste oricine, de la orice persoana, pentru ca cateodata chiar nu ai chef sa stai de vorba pe net, sau poate nu ai despre ce vorbi, asa ca inchei conversatia. In viata reala este diferit, nu iti da "vazut"... dar iti poate da cu flit.
Si apropo, cand eram eu adolescent existau telefoane mobile, chiar si Facebook-ul. rolling on the floor) Nu prea mai folosea nimeni telefonul fix atunci.

Bula
| Bula a răspuns:

Crash-minded people's malfunction.

Răspuns utilizator avertizat
| username1053847 a răspuns:

Wow, first world problem.

| Clorox a răspuns (pentru AndreeaCr):

Pai, imi placea persoana respectiva dar... Nu stiu cum sa-ti zic, initial cand iti place de cineva iti place pentru ca persoana aia e draguta pentru tine dar dupa ce vezi cum sunt cu adevarat se duce si ''acel ceva'' pe care l-ai vazut prima data.
Am realizat ca convorbirea cu ea devine toxica, te doare, asa ca cel mai bine nu mai vorbesti. Era genul de persoana care arata bine in exterior dar in interior... Stii ce zic, pentru mine conteaza mult interiorul.
Asta e, ocazii vin, se duc. Cateodata simti ca nu e pentru tine, ca e ceva trecator, asa a fost in cazul meu, nu am vrut sa ma avant mai mult in aceasta toxicitate.

| Superior a răspuns (pentru AndreeaCr):

Deci tu ai fobia asta sa inteleg?

| laur2004 a răspuns:

Da dar a si raspuns

| francut a răspuns (pentru Aslam):

Dar "crush" ce este? happy happy

| GoldenZenith a răspuns:

Asta da problema existențială. Merită abordată ca atare.

Nu mi se pare important aspectul asta. Da seen, ok. Nu este sfârșitul lumii.

| Aslam a răspuns (pentru francut):

Scuze, dar nu ti-am inteles intrebarea.

| Raniaa a răspuns:

O adevărată problemă existențială.

| alexwahl a răspuns (pentru TPU.ro):

Hei,
Am o problema.De ce e intrebarea asta pe locul 1? Eu am peste 55 de raspunsuri.

| Nemessys a răspuns:

Tinerii au mai mult timp liber, evident ca isi permit sa-si piarda timpul pe un asemenea site. happy Cei care deja sunt la facultate sau au un job si/sau familie, evident ca nu prea isi permit. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Staind a răspuns:

Sa nu mai fie pi2de.
"Seenophobie", asta desconsidera toate fobiile reale.

| Anonim7879 a răspuns:

Arunca un duel fobiei talewinking

| Ramo137 a răspuns:

Ce intrebare funny =]] cine mai are crush in viata asta? ( ma refer la cei ce au trecut de adolescenta).

| ș53fan a răspuns:

Da...Din păcat!

| Eusuntttt a răspuns:

Nu, i-am trimis mesaj mi-a răspuns m-am panicat si i-am dat block

| T0T a răspuns (pentru Ramo137):

Eu am, probleme?

| Ramo137 a răspuns:

Mor de ras ce ajunge omenirea, numai cu ochii in tehnologie. numai lenesi. cica frica de seen ce pnm serios acum! Mama mori ca s-a uitat si nu a raspuns (seen). Poate nu are chef si nu vrea sa vorbeasca, ori nu are timp de tine si de copilariile tale. S.A.M.D. Lumea e haotica, fiecare gandeste diferit dar din pacate nu fiecare om lasa din orgoliu si actioneaza foarte gresit.

| TediiL a răspuns:

Nu exista si Blokphobie? laughing

| zăGhost a răspuns:

Sad but true.

| alexwahl a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca ati impins intrebarea asta in fata, tot nu va tine ti dupa mine cu raspunsurile.