| BAliinuShaa a întrebat:

Cu ce se ia guma de mestecat de pe haine`hee hee
Primul raspuns corect fundita`!
Va rog e urgentstraight face

Răspuns Câştigător
| aliona_6797 a răspuns:

Tin minte ca odata profesoara mea de fizica ne-a sugerat ca intr-un asemenea caz sa punem articolul vestimentar in congelator si sa asteptam 10-15 minute. Conform principiilor fizicii, guma se intareste si o poti indeparta fara probleme. Eu nu am testat aceasta metoda, dar nu suna rau. Mai bine decat cu fierul de calcat si hartie.

| XcRaZzyGiRlX a răspuns (pentru aliona_6797):

Metoda asta nu functioneaza prea bine! Iti spun pentru ca am patit si eu asta.Dar incearca asta puii o hartie pe haina respectiva apoi o calci cu fierul de calcat!:d desii multi spun ca o intinzi mai rau sau ca nu functioneaza dar ai incredere dupa aceea iti va ramane o pata dar iese cu clor pentru pete! dar atentie pentru pete nu pentru decolorat,!:X

8 răspunsuri:
| RoxAnana a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa le bagi in congelator sau frigider mai bine pune un cub doua de gheata pe guma si sa vezi ce usor de dezlipestewinking

| ClaraZ a răspuns:

Incearca sa le bagi in apa fierbinte, si curata cu o perie pana se duce gumahappy

| ClaraZ a răspuns:

Sau am mai auzit o chestie. Pui hainele in congelator, pana se intareste guma, apoi se indeparteaza foarte usorhee hee

| alonet a răspuns:

Cu acetona sau diluant... numai luca cu grija ca daca nu e de calitate haina... poate afecta culoarea ei

| Alexandru a răspuns:

A patit un coleg de-al meu la scoala si a folosit fierul de calcat si ceva ascutiti cu care sa inlature guma aceea topita. A doua zi erau pantalonii la fel ca inainte. Succes indiferent cum o sa incerci sa inlaturi guma de mestecat

| Yoana_5997 a răspuns:

Pentru a indeparta substantele lipicioase de genul gumei de mestecat folositi coaja de ou si daca aceasta solutie nu da rezultate, atunci bagati haina in congelator si dupa ce guma va ingheta o puteti scoate cu usurinta.

| PISOI_3851 a răspuns:

Pui un ziar\o hartie piu bluza\pantalonu cu pata de guma pe ziar\hartie si dai cu fieru` de calcat peste si s iahappy