| anytha13 a întrebat:

Cum a spus Stefan cel Mare?
"Moldova nu este a mea nu este a nostra ci a stramosilor nostri"?
Sau cum era?big grin
Funda!love struck

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De fapt nu a spus-o Stefan cel Mare si Sfant ci B. S. Delavrancea i-a atribuit aceasta replica, in piesa de teatru "Apus de soare" si era cam asa(citez din memorie, asa ca s-ar putea sa gresesc): "Moldova nu este a mea si nici a voastra, este a urmasilor urmasilor nostri!" Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MOLDOVA nu este a mea, nu este a voastra...ESTE a urmasilor nostri, a urmasilor urmasilor nostri, IN VEACul vecilor!

| erikika a răspuns:

,,Moldova nu este a mea, nici a stramosilor, ea este a urmasilor nostri"