| lol_9190 a întrebat:

Plzz TPU help gasiti adjectivele posesive si analizeazati-le : A) Tinteti minte cuvintele lui Stefan, care v-a fost baci pana la adanci batranete, ca Moldova n-a fost a stramosilor mei, n-a fost a mea si nu e a voastra, ci a urmasilor voatri s-a urmasilor urmasilor vostri, in veacul vecilor.
b) Nevestei mele sa-i mai spui
Sa-mi cupmere o coasa.
c) Fatul meu. mana mea a muiat. nu mai pote radica buzduganul asta, vechiul meu tovaras,., ia-l acum tu in mainile tale si proasca sa faci cu dansul in dusmani nostri. (funda)!

Răspuns Câştigător
| zippit a răspuns:

lui :adjectiv pronominal posesiv se acorda in gen numar si caz cu subst 'cuvintele'(gen neutru,numar plural caz N)f.s de atribut adjectival
'mei'-adjectiv pronominal posesiv se acorda in gen numar si caz cu subst 'stramosi'(gen masc,nr plural,caz Ac)f.s atribut adjectival
a mea-adj. pron. posesiv se acorda in gen nr si caz cu subst'Moldova'(gen fem,nr sg caz N)f.s de atr adj
'a voastra'-adj pron posesiv se acorda in gen nr si caz cu subst 'Moldova'(gen fem,nr sg caz Ac)f.s atr adj
'vostri-adj pron posesiv se acorda in gen nr si caz cu subst urmasi(gen masc nr plural caz Ac)f.s atribut adjectival
b) mele-adj pronominal posesiv se acorda in gen nr si caz cu subst "nevestei"(gen fem, nr sg caz N)f.s atr adj
c) meu-adj pronominal posesiv se acorda in gen nr si caz cu subst 'fatul'(gen masc nr sg caz N)f.s atr adj
mea-adj pronominal posesiv se acorda in gen nr si caz cu subst 'mama'(gen fem nr sg caz N)f.s atr adj
mau-adj pronominal posesiv se acorda in gen nr si caz cu subst 'tovaras'(gen masc nr sg caz N)f.s atr adj
tale-adj pronominal posesiv se acorda in gen nr si caz cu subst'mainile'(gen fem nr plural caz Ac)f.s atr adj
nostri-adj pronominal posesiv se acorda in gen numar si caz cu subst 'dusmani'(gen masc, nr plural caz Ac)f.s atr adj

mi-a luat ceva da sper ca ti-am fost de folos papa;]

| AnaGeorgiana292 a răspuns (pentru zippit):

Si pe mine m-a ajutat foarte mult raspunsul tau! Multumesc! happy

| AlinaAlyAndreea a răspuns (pentru zippit):

Mersi

| Serbanoiu_Ionela_1977 a răspuns (pentru zippit):

Dar la toate ste f.s. de atr adj?