| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu ca un prieten, nu e un prieten.Care sunt semnele? Si daca un prieten care te-a tradat/barfit poate fi iertat?

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Un prieten se poate numi prieten atunci cand nu te barfeste si e alaturi de tine si la greu si iertarea vine mai greu cand e vorba de un,, prieten,, care te-a tradat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un prieten îl găseşti foarte rar şi mereu voi fi invidioasă pe oamenii care au un prieten.
Eu încă nu am avut parte de aşa ceva,decât de nişte persoane pe care le consideram prietene,dar care s-au adeverit a nu fi aşa.
Un prieten e acea persoană care e 'acolo'pentru tine fără să îi ceri asta, care te sprijină şi te îndrumă, care îţi spune adevărul oricât de dur ar părea şi te consolează. Care atunci când vede că o iei pe altă cale nu stă degeaba şi se uită, ci încearcă să te readucă pe drumul cel bun.

Un prieten care te-a trădat, cu siguranţă nu merită iertat (din punctul meu de vedere).

| BlackEyedGirl a răspuns:

Semnele ca un prieten nu iti este prieten adevarat: te ignora de multe ori, te lasa balta pentru altii, cand vreti sa iesiti, baga scuze jalnice ca sa nu iasa cu tine, cand ramane singur atunci isi aminteste ca existi, este invidios pe tine, daca face ceva pentru tine, iti aminteste toata viata de asta.
Daca un prieten te tradeaza, cu intentie inseamna ca nu este un prieten bun si numai merita atentia ta.

| Maomau a răspuns:

Poi tocmai asta pe care le spui!
Un prieten adevarat nu te tradeaza si nu te barfeste pe la spate ci iti spune in fata ceea ce i se pare lui ca ai gresit!