| MrsVamp a întrebat:

Cum ajuti o persoana care vrea sa se sinucida (si care a mai incercat asta si in trecut)?

Răspuns Câştigător
| Credinoameni a răspuns:

Spune-i ca o incelegi ca si Tu ai trecut prin stari depresive si ii spui ce te-a facut Sa treci Mai departe.
Si spune-i ca-i nasol ce vrea Sa faca si intreab-o cum a ajuns Sa vrea Sa faca asta.Si doar o asculti si ii spui "okay, continua."Pune chiar intrebari despre ce discutati Sa vada ca esti atenta.
Astea ajuta la formatea unei conexiuni dintre tine si ea si apoi ii spui :Te inteleg Dar ai puyea Sa o iei de la capat.De exemplu eu mi-am facut un program cu pasiunile si treburile mele de zi cu zi.Hai ca iti fac unul pentru tine acum!
Oameni cad in depresie pentru ca nu au un scop in viata, un vis. Programul ala plus un vis o s-o scape de depresie.
Scuze pentru greseli, ma grabesc.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Astfel de persoane se simt singure si vor persoane langa ei in care sa simta ca pot avea incredere. Deci fii acea persoana pentru el/ea.

| FaraNumePls a răspuns:

Încerci să îi explici și să-i prezinți consecințele. Gen "dacă te omori o să le faci rău părinților tăi care o să fie nevoiți să își îngroape propriul copil... '

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O duci la un psiholog

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Du acea persoană la Biserică

| alin131 a răspuns:

Totul pleaca de la o depresie ( se simte ca nu e bun/a de nimic) sufera si ii e tare greu sa isi revina. Oricare ar fi motivul, trebuie sa ai mare grija de persoana aceea sa fie ocupata si sa isi revina.

S-ar putea sa aiba nevoie si de un specialist dar cred ca cel mai mult are nevoie de Iisus Hristos.

Dumnezeu ne-a creat din iubire si vrea ca toti sa fim sanatosi, fericiti si sa ajungem in Rai.

Roaga-te cu persoana aceea pentru ea ca Iisus Hristos sa ii lumineze mintea si sa o vindece de aceste ganduri necurate.

O sa vezi ca va fi bine.

La noi toate sunt cu neputinta, dar la Dumnezeu toate sunt cu putinta.

Roaga-te si acum cand vezi mesajul si cand te vezi cu acea persoana rugati-va impreuna.

Iisus Hristos ne ajuta in orice moment doar sa ii cerem ajutorul.