| deea_1980 a întrebat:

Cum ar trebui sa ma comport cu o asa zisa,, prietena,, care de fapt nu imi est e prietena? Adica eu de fiecare data ii zic lucrurile mele private, sa le zicem asa, dar ea e tacuta, nu imi zice nimic.Si de exemplu eu o invit sa mergem la film, la patinoar, etc., daca o sun, imi raspund parintii ei ca este plecata si dupa imi zice ca a fost plecata la film sau nu stiu unde.Azi a zis ca se roaga de tatal ei sa merg eu sau o alta prietena cu ea la patinoar.Si am intrebat-o daca mai merge si a raspuns afirmativ si a zis ca iese cu cealalta prietena.Nu ma mai consider prietena ei. Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sa iti faci alta prietena.Nu ai cum sa o obligi sa iti povesteasca viata ei daca nu vrea dar daca te asculta si te mai si sfatuieste, e binehappy
Totusi e cam ciudat ea sa stie totul despre tine si tu nimic despre eathinking

| Bacemi a răspuns:

Stiu cum e. Nu e neaparat reavointa doar ca probabil tu ai mai multa nevoie de aceasta prietenie decat ea. Ea considera prietenie ca un troc, priveste doar partea de ajutor. Tu vezi prietenia altfel, pui partea sufleteasca pe primul loc. Nu ganditi la fel. Incearca sa iti vezi de viata ta si daca isi va schimba parerea vei sti. Nu are rost sa ii spui toate acele lucruri pentru ca din cate vad nu prea o intereseaza.

| marrr a răspuns:

Vorbeste cu ea si vezi de ce se comporta asa.Cred ca ar intelege si daca are incredere in tine ti-ar spune ce arestraight face.

| georgiana a răspuns:

Nu cauta sa legi o prietenie daca nu iti sunt impartasite aceleasi sentimente, asteptari.
Mutu tace si le face si te poti trezi cu o surpriza din partea ei.Ai grija cum iti alegi prietenii.

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Uite ce cred. Nu iti mai impartasi sentimentele si toate secretele tale unor prieteni in care nu ai deplina incredere. Si asta o stiu din proprie experienta. Cautam prieteni carora sa le spun tot ce am pe suflet. Si ce am patit>? M-ai injunghiat pe la spate exact cand credeam ca mi-e lumea mai draga. Gresesti...las-o in pace, las-o pe ea sa vina la tine daca chiar o intereseaza compania ta.
Si daca incerci sa vorbesti cu ea, nu mi se pare genul de om caruia sa-i vii cu reprosuri, pentru ca nu o sa-ti inteleaga intentiile.

| deea_1980 explică:

Multumesc multlove struckChiar m-ati ajutat.Raspunsurile au fost foarte folositoare si voi tine cont de ele.

| corado a răspuns:

Nu o mai considera nici tu. Departeaza-te de ea incet, incet. Lasa o vreme relatia asta de prietenie in stagnare ca sa isi dea seama cam cum e lumea fara tine. Daca va realiza ca ii este foarte greu, va incerca sa reluati ceea ce a fost odata si sa devina ea mai deschisa, mai altfel. Ai mai putea sa o intrebi direct daca o deranjeaza prezenta ta si de ce nu are incredere in tine. Incearca sa fi mai rece cu ea, mai indiferenta si vei avea de castigat! Mult succes Deea! Gandeste-te la tine si dupa la ceilalti pentru ca traim intr-o lume in care putini se gandesc si la noiwinking!

| ruxxybelle a răspuns:

Daca ea nu se comporta ca o prietena adevarata, vorbeste cu ea vezi ce, daca chiar nu vrei sa mai ai de afece cu ea despartete, ea nu se comporta ca o prietena adevarata, nu vad de ce tu ai face asta big grin

| ralucaaa a răspuns:

Pai.nu cred ca o mai poti instala... din punctul meu de vedere...