| MentalDisorder a întrebat:

Cum ar trebui sa procedez?
Colegele mele m-au chemat afara de mai multe ori.Cateodata am mers, cateodata am avut treaba deci mi-am cerut politicos scuze si am lasat pe alta data.
Bun, acum doua zile am stat toata ziua pe messenger si am tinut telefonul deschis, etc.Nu mi-au dat niciun semn de viata si nu m-au intrebat daca vreau sa merg cu ele afara.Am crezut ca fiecare are treaba ei, am zis ok.
M-am intalnit cu un coleg si o colega, am avut o treaba.In fine, aflu de la coleg ca s-a intalnit din intamplare cu acele colege care ma chemau de obicei afara.
In seara in care au fost afara fara sa ma cheme, am vorbit cu ele sa ne intalnim in ziua urmatoare, adica ieri.Stabilisem doar ora la care sa ne intalnim.
Boon.Stau toata ziua pe mess, telefon deschis, astept sa dea un semn de viata, ceva.Nimic.Am zis "ehh, poate nu s-au mai intalnit nici ele, asta este".
Primesc un apel dupa o ora si jumatate, dar telefonul era inchis.Imi deschid telefonul azi si vad apelul. O bag pe una din ele in seama, ii zic "frate, trebuia sa ne intalnim la ora x. yy, voi m-ati sunat dupa o ora jumate".
Pana aici super. Facem conferinta, incerc sa lamuresc niste aspecte cu ele, ca daca s-au intalnit pana acum fara mine nu am cum sa stiu unde si-au dat intalnire. Le-am intrebat daca sunt o prezenta asa de greu de agreat, ca altfel nu-mi explic.
Au intors-o pe toate fetele, numai pe-aia buna nu am gasit-o.Am incercat sa le explic ca daca ele m-au chemat, mi se parea normal sa ma anunte si unde sa vin, daca mai vin si nu dupa ore, ci inainte. Le-am zis ca nu sunt catel sa ma tin dupa ele si ca nu ma bag ca musca in lapte, fara sa ma aflu in treaba. Le-am mai zis si ca am destui prieteni si ca am cu cine-mi petrece timpul.
Au inceput sa abereze ca cica eu nu mi-am dat silinta sa ma intalnesc cu ele, ca eu trebuia sa ma interesez.Si atunci m-am intrebat, eu trebuia sa ma straduiesc, din moment ce ele m-au chemat? Le-am batut obrazul ca au iesit fara sa ma cheme si de-asta le-am si intrebat daca ma agreeaza.Ma intreb, mai au pretentia sa vin afara cand ele se intalnesc fara sa-mi spuna?
Ok, nu esti obligat sa-mi spui, dar alta data nu ma mai chema, nu?
In fine, s-a mai stins flacara. A zis una din ele ca data viitoare se ocupa ea cu telefoanele si mesajele.
In locul lor eu ma simteam penibil.Eram prinsa si cu minciuna in timp ce eu ma strofoc sa demonstrez ca am dreptate, cand de fapt nu este asa.Nu stiu, poate gandesc eu prost.
Si acum va intreb pe voi:ma cred proasta sau ceva? Sa stiu si eu, ca ele sa fie sincere nu sunt in stare.

2 răspunsuri:
| Pupily92 a răspuns:

Si...de ce iti inchizi telefonul? asta inseamna ca nu vrei sa fii deranjata. poate ele te-au sunat mai tarziu cu o ora jumate ca sa-ti dea locul de intalnire.

| Eff a răspuns:

Oooo

Sincer, nu prea am inteles nimicstraight face
stai sa mai citesc o data totusi...

deci asta am inteles eu: colegele tale au iesit afara fara sa te cheme (totusi, nu trebuie sa le condamni pentru asta... poate si tu ai unele zile in care nu ai chef de ele, nu?)si dupa aia, cand ati hotarat din nou sa va intalniti, nici atunci nu te-au chemat, right?

Pai eu cred ca ar trebui sa iti bagi picioarelehappy adica daca te cheama ele bine, daca nu soarta. Arata-le ca ai si altceva de facut si ca nu poti sta toata ziua dupa ele, sa le astepti pe mess sau la telefon etc. Ceea ce ar si trebui sa faci - lasa-le in pace, daca li se face dor te tine o sa vezi cum vor insista ele sa iesi. Daca nu, inseamna ca nici nu merita. Nu trebui sa pui timp si suflet intr-o prietenie care nu valoreaza nimic. Sunt sigura ca ai prieteni mai buni ca ele.

Deci, in concluzie, ideea e ca cel mai tare doare indiferenta. Ele te-au tratat pe tine cu indiferenta, plateste-le cu aceeasi monedawinking