| SunShine_6784 a întrebat:

Cum as putea sa ma ingras si eu? mai vreau inca 4 kg...cryingva rog vreau si eu raspunsuri sad[mentionez ca nu mananc branza de nici un fel, crede`ti ca are vre`un efect daca mananc?]dau fundita happy...

Răspuns Câştigător
| alexutza1183 a răspuns:

Iti fac eu cadou acele kg...laughing glumesc.
Cred ca ar trebui sa urmezi un regim sanatos de ingrasare, nu cu mancare fast-dood si alte prostii.Am gasit aici ceva, poate te ajuta:

Daca a slabi este greu pentru multi oameni si eforturile sunt pe masura, a te ingrasa este cu adevarat mult mai dificil! Asta o poate confirma orice persoana slaba care a incercat diverse solutii si tot nu a reusit sa se ingrase atat cat si-a dorit. Cei skinny, piele si os, trebuie sa se supuna si ei la o dieta de ingrasare, care necesita la fel de multa atentie si timp ca cele pentru slabit.
de Simona Esanu

Hrana sanatoasa si sport
Mi-au scris cativa dintre voi care au o stare ponderala deficitara si vreau sa le ofer aici cateva idei si sfaturi pe care le pot pune in practica. In principiu aveam de-a face cu trei aspecte. Trebuie eliminata varianta unei probleme de sanatate sau rezolvarea acesteia, e necesar impunerea unor reguli nutritionale si efectuarea de exercitii fizice. Niciunul dintre cele trei aspecte nu este negociabil! Probabil ca deja ti-a trecut prin cap sa tii dieta ca sa te ingrasi, dar imediat ai eliminat sportul. Daca asa ai gandit inseamna ca ai redus jumatate din programul caruia trebuie sa i te supui si 50% din sansele de reusita. In categoria bolilor care pot determina acest numar de kilograme deficitar se incadreaza tuberculoza, anemia, ulcerul, hipertiroidismul, problemele hormonale si mai ales alte probleme grave digestive.

A te ingrasa trebuie sa fie un proces lent care sa nu iti provoace afectiuni nedorite. Cura de ingrasare trebuie sa fie una sanatoasa! Si sa intelegi ca ea nu este opusul curelor de slabire. NU poti sa te infrupti cu junk food, cartofi prajiti de trei ori pe saptamana, prajituri si dulciuri la greu. Nu cred ca vrei sa iti faci rau...

Cresterea caloriilor
Ai retinut? Mananci sanatos, echilibrat. Pornind de la premiza asta iti alcatuiesti meniul zilnic. Apoi afli cate calorii consumi ca sa mai adaugi cateva sute. Pentru inceput intre 300 si 500 de calorii pe zi. Categoric respecti cele trei mese principale pe zi, daca poti la ore fixe e grozav. Si sa ai in vedere gustarile dintre ele. La masa bineinteles ca eviti grasimile nesanatoase si te axezi pe cat mai multe proteine (carne, peste, oua, lactate, paine integrala, paste, orez, cartofi, mazare, cereale, etc). De exemplu, culturistii consuma zilnic intre 2 si 4 grame de proteine pe kilogram ca sa isi dezvolte masa musculara si sa faca fata antrenamentelor. Pentru a te ingrasa, legumele si fructele proaspete sunt foarte importante. Ar fi bine sa ai in casa si nuci, miere, stafide, smochine si, in general, fructe confiate.