| LeiAdrian a întrebat:

Cum ati comenta aceste afirmatii?

1. Cele mai multe jocuri video promoveaza violenta.

2. Toate mijloacele mass-media au in prim-plan violenta si moartea (sub toate formele : sinucidere, ucidere, avort etc. ).

3. Violenta se inabusa tot cu violenta.

7 răspunsuri:
| Dizzyz a răspuns:

1.Da,e adevarat ca multe dintre ele promoveaza violenta, dar cine le place, treaba lor.Mai joc si eu jocuri dar nu joc mult, chiar si cele violente. (nu te gandi la cine stie ce nenorociri sadice) Vad insa foarte multi copii de 10-12 ani care se gandesc numai la jocuri si cum a facut el ce a facut in jocul respectiv.(ce sa te faci cu natia asta)

2.Aici sunt in total de acord, mass media arata foarte des cum s-a sinucis cutare, cum l-a omorat pe ala si blablabla.Pe de alta parte arata lucruri neimportante cu Bianca Dragusanu de exemplu care dupa parerea mea si a multora e o fufa care se da mare cu toate fitele ei.(asta e Romania)

3.Nu m inteles ce ai vrut sa zici.

| daηă a răspuns:

1.Nu chiar. Există și jocuri care nu promovează violența.

2.Sunt puțin de acord cu asta. Când mă uit la știri nu aud decât despre accidente, sinucideri, crime, criminali, etc. Dar uneori se dau și alte știri, despre celebrități sau stațiuni, orice altceva, se mai dau și clipuri amuzante... Nu e totul despre moarte și violență.

3.Clar nu. Dacă cineva îți dă o palmă și îi dai și tu o palmă, veți continua să vă bateți până unul ajunge la spital. Nu are rost.

| ywar a răspuns:

Mijloacele mass - media este un pleonasm! asa ca. nu raspund. Si da cele mai multe jocuri promoveaza violenta, ura. Victime sunt copii intre 10 ani si 18-21 ani. Sunt usor de manipulat. Cel mai bun exemplu este mmorpg - Metin. Naste pasiuni uimitoare si prostie cat incape!

| CVane a răspuns:

1tongueai spune-mi mie un alt gen de jocuri care nu contine violenta si cu care poti face milioane de dolarii.Violenta este ceva normal in lumea Jocurilor video, fiindca majoritatea isi doresc sa aiba actiune sub o alta forma, si desigur prinde la public.Insa dupa cum bine stii exista ESRB, iar daca tu lasi un copil sau i cumperi un joc cu un rating mai mare asta e problema ta. Iar din nou violenta a existat de la inceput si va exista.

2.Din nou Banii, totul se rezuma la bani fie ele jocuri,muzica,televiziune etc. Cu cat mai multi oamenii privesc acea stire cu atat mai multi cu cat mai interesanta e acea stire cu atat mai multi oameni interesati. Da' si eu m-am gandit de ce la TV vad numai ca a murit vasilica, vasile l-a omorat pe vasilica, Pe unii oameni nu i intereseaza dar astea sunt printre cele mai accesibile stiri, fiindca un accident, ucidere, sinucidere se produce aproape zilnic.

3.Depinde de persoane si de mentalitatea lor daca iei cred ca e ceva correct sa lovesti o anumita persoana doar pentru ca si ea te'a jigni, lovit etc. Aici nu ai ce face depinde de mentalitate. Insa cel mai corect mod NATURAL ar fi acesta Violenta cu Violenta, ma lovesti te lovesc insa cum am spus vine din natura omului. Si de asemenea daca ai cap si te consideri o persoana matura niciodata nu vei riposta cu violenta contra violenta.

| DarkAngel95a a răspuns:

Toate afirmatiile fac referire la acelasi lucru:lumea in care traim promoveaza violenta la stiri, la radio, in desene animate, in jocuri etc.Asta denota faptul ca daca aceste lucruri se vand, inseamna ca oamenii le consuma si sunt victime ale acestei societati.

| georgel09 a răspuns:

Pai in general cam asa sunt toate jocurile VIOLENTE plus ca doar la asa ceva au succes ca doar nu or avea milioane de vanzari la jocuri cu gatit sau puzzle.si la majoritatea oamenilor le plac jocurile violente( god of war, mortal kombat, si altele)

| aaaddd112 a răspuns:

1) promoveaza violenta deoarece in jocurile FPS(FIRST-PERSON SHOTER)
sau in altele ca de exemplu wrestlingul contine violenta ceea ce nu este bine ca copii sa vada. din cate poti observa toti copii din ziua de azi au luat-o razna in clasa I te uimesc cate prosti fac si cate stiu.
2) Din cate ai observat la TV in fiecare zi arata cate un accident rutier sau cutare a disparut de acasa sau nu stiu cine s-a spanzurat, unu si-a ucis copii, altu' nevasta, altu mama acum recent toata televizunea arata pe Bianca Dragusanu ca a facut avort, bravo ei este ceva ce tine de viata ei, ei nu se gandesc ca sunt si copii care auzind aceste lucruri isi pun semne de intrebare...ce inseamna a face avort sau eu mai stiu ce prostii se mai aud in mass-media.
3)Adica violenta se combina cu violenta sau ceva de genul asta toate violentele au legatura unele cu altele cred.
La punctul 3 nu prea am inteles.
daca te ajutat ce am scris dai fundita?