| Andreeaioan115 a întrebat:

Cum credeti ca la 18 ani esti la mijlocul vietii? Dau funda (ultima intrebare legata de varsta)

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa nu mai... ironizez si eu, nu. Raspunsul e cu siguranta nu. Nu trebuie sa te gandesti la asta. Mijlocul vietii o sa il stii cand aproape o sa mori. Pana atunci viatata nu are mijloc.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum credeti ca la 18 ani esti la mijlocul vietii?
Viața începe cu prima celulă, apoi urmează părinții tăi, apoi urmezi tu cu viața individuală care începe din prima zi, și se termină cândva, cea individuală la o dată necunoscută, și dacă ai urmași continuă un timp indefinit.
Astfel toată perioada vieții individuale este o perioadă specială în care se pare că ești conștientă că da, trăiești.
Astfel în toată această perioadă ești la mijloc, într-un inter mezzo, la mijloc între o perioadă din care vii și una în care mergi prin copii tăi, nu prin fantoma care rămâne după tine.
Este vârsta de 18 ani una privilegiată în raport cu altele, din timpul vieții individuale? Eu zic că nu, căci nu avem nici un motiv să decidem aceasta.
Când am ajuns la o anumită vârstă știu eu sigur că viața mea va dura un anumit timp de aici încolo? Dacă susțin asta, o pot face doar prin prisma unei iluzii necesare. Știu că voi trăi atât timp cât inima va continua să bată. Dar ea va bate până la 100 de ani, au se va opri mâine în urma unui accident de mașină fatal. Așa că nu pot răspunde la întrebarea dvs, în sensul că nu pot să dau un răspuns precis.

| nicoletii67 a răspuns:

Dacă este să vorbim sincer și fără vreo ironie eu consider că este începutul vieții, atunci când ești liber să faci orice vrei, să încerci ceea ce vrei. Deci nu e mijlocul e debea începutul.