| anonim_4396 a întrebat:

Cum demonstrezi ca o ecuatie are radacini reale?
Am, de exemplu, ax2 (x este la patrat)- 2bx-a=0 (a diferit de 0).
Nu vreau sa imi rezolvati exercitiul, ci sa imi explicatiwinking.
Multumeschappy

Răspuns Câştigător
| KefDeKef a răspuns:

Calculezi D (delta) = b2 (b la patrat)-4ac (4*a*c)
vezi cat iti iese delta si apoi calculezi radacinile dupa regula : radacina 1 = -b + radical din delta totul supra 2a si radacina 2 = -b - radical din delta totul supra 2a, unde in cazul de fata a=a din ecuatie, b=-2b din ecuatie si c=-a din ecuatie.

1 răspuns:
| KefDeKef a răspuns:

Cred ca asa se rezolva laughing Acum nu stiu daca e bine laughing