| W3R4 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor!
As vrea va rog,cine se pricepe,sa-mi dati un exemplu de ecuatie, si sa-mi explicati cum se rezolva...dar nu vreau ecuatie de forma "x+2=4"...Va multumesc mult! :*

Răspuns Câştigător
| Magduttza a răspuns:

Iti dau si cu fractii. k?
3x+1/5(7/2-3x/4)=2x/5+7/2
3x/4+1/3(x/2+5/4)=19/12+x/3
4/5(x+3/4)=2+x/2
x+(x/3-12/5)*2/3=1/5(1+4x)
Daca mai ai nevoie da'mi mesaj

4 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

X^4 + (1/x)^4 =14. Afla-l pe x. ( Olimpiada locala, Satu Mare 1985)
1/k= 3k/k^4+k^2+1. Afla-l pe k, unde k numar pozitiv. Deocamdata atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Imi pare rau, dar site-ul nu permite rezolvarea temelor de scoala!
Asadar, nu te pot ajuta!
Pa, pa!

| W3R4 explică (pentru anonim_4396):

In primul rand,am cerut un exemplu de ecuatie,nu am scris eu una pe care sa o rezolvi!
In al doilea rand, am specificat in intrebare ca vreau sa ma ajute "cine se pricepe", tu daca nu stii, nu-mi dau seama de ce mi-ai raspuns la intrebare!
Regulamentul site-ului il stiu si eu! Si in al treilea rand, NU E O TEMA PENTRU SCOALA!

| Magduttza a răspuns:

Da'mi te rog mesaj cu id'ul tau, eu nu pot trimite mesaj:d