| rahellyna a întrebat:

Cind o ecuatie nu admite solutii reale?

6 răspunsuri:
| didina6850 a răspuns:

Ciprian1997 a gresit. radical din trei este un numar real. daca te referi la o ecuatie de gradul doi, atunci ea nu admite solutii reale atunci cand delta este mai mic decat zero. delta este b^2 - 4*a*c. cum ca sa afli solutiile trebuie sa aplici radical din delta, atunci cand delta este negativ va trebui sa calculezi radical dintr-un numar negativ, ceea ce nu va rezulta un numar real. poti sa si faci graficul ecuatiei si daca graficul nu se intersecteaza cu axa Ox (orizontala), atunci inseamna ca functia nu admite solutii reale. poti sa ma mai intrebi pentru neclaritati.
poate ta va ajuta asta, un exemplu de ecuatie de gradul doi fara solutii reale:
http://www.wolframalpha.com/input/?i=x%5E2%2Bx%2B1

| xStefanXxX a răspuns:

Cand delta este mai mic ca 0.

| ciprian1997 a răspuns:

Atunci cand rezultatul este cu radical imperfect.
de exemplu radical din trei

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciprian1997):

laughing

| KimYume a răspuns:

Radacinile ecuatiei de gradul doi:
1) Daca delta > 0 => ecuatia are solutii reale x1, x2
x1=-b+radical delta / 2a
x2= -b-radical delta / 2a

2) Daca delta = 0 => ecuatia are solutii reale x1=x2=-b/2a

3) Daca delta < 0 => ECUATIA NU ADMITE SOLUTII REALE!
-dar admite solutii complexe

^^ Sper ca te-am ajutat big grin Funda? puppy dog eyes

| rahellyna explică (pentru KimYume):

Nu stiu daca are vrei legatura cu ecuatia de gradul II...asta e destul de simplu...am o ecuatie cu parametru si trebuie sa aflu valorile reale ale acestui parametru pentru care ecuatia nu admite solutii reale..ecuatia este.5*3^x+1 - m =10(2-m*3^x)