| oBanană a întrebat:

Cum e in clasa a opta? Este mai mult de muncit? La romana ce o sa facem? O sa recapitulam mai mult? Funda + voturi pentru raspunsurile serioase!

7 răspunsuri:
| Sonia a răspuns:

Cum e in clasa a8a? Eu una nu as mai repeta-olaughing.
Da este mai mult de muncit.Acum depinde si a pus profa ta materia.O sa apara sintaxa frazei care nu e mare vrajeala doar sa le inveti foarte bine pe primele doua:Subiectiva si predicativa ca restul sunt apa de ploaie.O sa apara mai multe rezumate pe care trebuie sa le inveti(sau daca esti destept ti le faci singur).Si da o sa recapitulezi toata materia.Fiindca ai nevoie...de totstraight face.Mai ales la gramatica.Bine acum depinde si ce este in programul vostru anul acesta dar de obicei sunt schimbari nesimnificativehappy.
Si da este mai mult de muncit.Acum depinde cat de silitor esti.Eu eram genul care lucram zi si noapte.Si sfatul meu nu te baga in activitati extra scolare prea multe fiindca o sa ajungi ca un robot sa nu ai pic de timp liber. Bine acum depinde si cate meditatii faci... daca faci si etc.
Dar o sa treacahappy. Acum e mai greu.Si sa vezi cum se duce anullaughing.
Succes!winking:*

| Bratzz a răspuns:

Mie mi s-a parut epuizanta! Anul asta am terminat si eu clasa a8-a. Faceam pregatire la romana sambata si la mate duminica. Nu aveam nicio zi in care sa ma trezec si eu mai tarziu, iar in vacante trebuuia sa lucrez pentru examen. pff! bine ca am scapat. Poate pentru tine va fi mai relaxant si iti doresc lucrul asta. Multa bafta!
P.S: La romana si la mate vei face materia normala, abia de prin aprilie te vei apuca de recapitulat materia dee la clasa a5-a la a8-a. happy

| justme_3711 a răspuns:

In clasa a 8a o sa faci toate partile de propozitie + toate propozitiile.Adica: subiect-subiectiva,predicat-predicativa,atribut-atributiva etc. + consecutiva, concesiva, conditionala. in clasa a 8a trebuie sa munciti din greu pentru ca va asteapta un examen, iar profesorii o sa va atentioneze mereu cu privire la examen.In ultima luna de scoala o sa faceti recapitulare,modele de examene si toate cele ce va trebuie la examen. Nu e un an foarte dificil, nici examenul, insa e an foarte stresant. Iti urez bafta si ca un sfat anul asta sa tragi tare ca atunci cand vei face inscrierea la liceu sa ai o medie cat mai mare sa fi sigur ca intri si bafta la examen:*!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În clasa a 8-a deja te pregăteşti serios pentru examenele ce urmează.La romană va veţi centra atenţia în special pe operele care se vor da la examen.Lucruri noi multe nu veţi face, doar recapitulaţi intens tot ce trebuie. Clasa a 8-a este frumoasă dacă tu ştii să o faci aşa. Baftă!

| Veronica11 a răspuns:

La romana o sa lucrezi multe teste(si la mate)si o sa inveti subordonatele, care sunt multe si destul de dificile daca nu le inveti la momentul potrivit! O sa vezi ca te vei apropia mult mai mult si de colegi! E un an frumos, dar si trist din cauza despartirii

| dany1232 a răspuns:

O sa te doara capu rau

| dany1232 a răspuns:

O sa fie rauuuuuuuuuu de tot da la toate raspunsurile