| mardeamor a întrebat:

Cum e nasterea prin cezariana? intreb de cezariana va rog nu imi ziceti ca cel mai bine e sa nasti normal ca eu doar intreb..cum arata cicatricea? cum e in prima zi dupa operatie si cand poti merge sau sa iti tii copilul in brate? cand te poti ridica si incepe viata normala nu neaparat sport insa plimbari prin parc etc

Răspuns Câştigător
| thalyslly a răspuns:

Dupa parerea lu maicamea cezariana e cea mai buna idee.pe mine ma nascut natural si pe soramea prin cezariana si a zis ca nu se compara nasterea normala cu cucezariana, numai prin cate chinuri a trecut cu mine
cicatricia e mica, la baza chilotului (cam cat una de apendicita dar mai jos)
depind eunde nasti, in majoritatea cazurilor iti aduc copilul imediat dupa ce ai nascut.
dupa 3--4 zile poti sa te plimbi, iar dupa inca cateva zile poti sa iti reiei activitatiile normale (exclus sport cateva luni)
ps:dupa operatie- depinde de anestezie daca esti adormita o sa te simti ametita cateva zile, dar cu epi e ok