| anonim_4396 a întrebat:

Cum explic titlul poeziei "vestitorii primaverii" de G.cosbuc?
funda

Răspuns Câştigător
| RoxyyEvidentt a răspuns:

Vestitorii primaverii.acest titlu se refera la pasari, un sibol al primaverii. odata cu sosirea pasarilor natura se trezeste la viata. fata hai ca nu era asa de greu

3 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Titlul "Vestitorii primaverii" se refera la primele pasari calatoare care se reintorc in tara. acestea aduc pe aripile lor caldura primaverii si odata cu acestea natura se trezeste la viata...

| Mehh a răspuns:

Acest titlu se refera foarte mult la continutul poeziei.Din el iti dai seama ca este vorba despre PRIMAVARA si INCEPUTUL ei(Vestitorii).

Cam asa ceva, acum vezi tu daca e bine...

| Mehh a răspuns:

Titlul acestei poezii se refera foarte mult la continut.Din titlu ne dam seama ca in poezie este vorba despre Primvara si inceputurile ei(cuvantul "Vestitorii").