| DanielaMe a întrebat:

Cum fac sa fiu mai... optimista, de multe ori simt ca mor si nimci nu merge bine, am dezvoltat acest lucru de mult, cum schimb asta?

Răspuns Câştigător
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Stiu...cateodata pare ca unii oameni sunt nascuti pentru a fi optimisti. poti sa incerci sa te concentrezi pe succesele pe care le dobandesti si sa lasi la o parte ceea ce ti se intampla rau, sa cauti lucrurile pozitive dintr-o anumita situatie si sa te concentrezi pe solutiile pe care vrei sa le aplici. trebuie pur si simplu sa nu te mai gandesti ca totul merge rau si ca nimic nu-ti iese cum trebuie ci sa-ti spui mereu in minte ca e bine sa vezi partea plina a paharului.winking

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Firea nu ti-o poti schimba pentru ca e scrisa in ADN.Caracterul insa, da.Cu cat crezi mai putin in altii si mai mult in tine, cu atat iti creste stima de sine

| smile a răspuns:

Buna! sa stii ca am si eu astfel de momente insa imi trece. Tu te-ai obisnuit sa crezi ca nu poti obtine un lucru pentru ca daca ai dat gres cateodata consideri ca asta ti se va intampla si atunci.

Fi mai increzatoare in tine si sigur vei reusi. Este adevarat ca poate fi dificil sa fii increzatoare si bine dispusa in orice situati. a fi pesimist inseamna sa te gandesti mereu la tot ce poate fi mai rau, poate avea consecinte negative asupra vietii tale.
Daca intotdeauna vei fi pesimist, iti va fi foarte greu sa iti schimbi scopul, dar este posibil sa incepi sa vezi jumatatea plina a paharului, si nu jumatatea goala.Nu trebuie sa ai impresia ca toata lumea este impotriva ta, Cauta o sursa de optimism, Trebuie sa intelegi ca trecutul nu este egal cu viitorul, Incepe prin a te privi ca o cauza, si nu ca efect, Fii recunoscatoare, Aminteste-ti ca viata e scurta, Toti facem greseli, Evita persoanele pesimiste. sper ca te-am ajutat. succes

| Rioko a răspuns:

Iti spun ce fac eu cand sunt trista :
Ma uit la un film trist care sa am faca sa plang (dupa ce plang, dar cu lacrimi adevarate, care sa-mi vina din suflet ma simt mai bine. Uite si niste exemple: Hachiko a dog`s story; That love comes Koizora-Sky of love (e mai draguta drama) si cea mai frumoasa drama dupa mine: You`re beautiful pe care o revad acum on-line pe :http://www.mysoju.com/youre-beautiful/ la incaput e chiar amuzanta dar de la ep. 10 incepe sa fie trista... finalul e fericit pentru ea)
Citesc citate in romana si in engleza, triste(am stat intr-o zi si am citit aproape 200 citate.Acum ma uit pe un site nou, in care nu s-au repetat citatele de pana acum:http://lovequote.com/breaking-up-quotes/breaking-up-quotes.php)
Vorbesc cu cineva, nu pot sa stau asa, fara sa fac nimic, chiar daca e off-line eu ii trimit citatele care mi-au placut cel mai mult muzica sau orice mi se pare special
ascult muzica, orice gen ce ma calmeaza, de obicei cand sunt trista ascult melodii triste (uite una pe care o ascult acum, acum sunt trista: http://www.youtube.com/......ttp?/watch )
Desenez, cant, ma invart pana cat si ma lovesc :))
Sfat : Zambeste, chiar daca e un zambet trist pentru ca mai trist decat un zambet trist e tristetea de a nu stii cum sa zambesti; Sau in engleza, acelasi: Smile even it`s a sad smile cause more sadder than a sad smile is to forgote how to smile.