| NikiNicole a întrebat:

Cum fac sa scap de presiunea prietenilor? Prietena mea cea mai buna s-a apucat de fumat si vrea sa ma convinga si pe mine, ca sa fiu cool... Am gasit aici cateva sfaturi: http://copii.viatameaunjocserios.ro/articole/fumat-tutor iale/ Voi ce ma sfatuiti? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| monique a răspuns:

Sa fi incapatanata si sa tii la parerea ta, mai ales ca se bazeaza pe motive solide. Ea fumeaza de fite, dar tu ai motive suficiente sa o refuzi: ce vrei sa iti creasca mustata, sa ti se ingroase vocea ca la barbati, si sa faci riduri si par alb la 30 de ani? sau si mai rau, chisturi la ovare, infertilitate, frigiditate, sau sa nasti copii handicapati cu care sa te chinui toata viata ta pe la medic? Cat o fi de cool cand te taie cu bisturiul, sau cand trebuie sa dai toti banii munciti de tine la cosmetica, sa iti ascunda imbatranirea? Celor care conduc economia le convine ca oamenii sa fumeze, ca mai apoi sa dea bani multi pe medicamente si tratamente ca sa se faca bine. E o intreaga afacere in spate, iar din necazul vostru altii se imbogatesc. Va convine? Sa nu mai zic de chestii marunte: miros urat, dinti negrii, care se cariaza, bani dati aiurea (din banii de tigari de pe un an poti sa faci o facultate) si dependenta care o creeaza si care in timp te face din ce in ce mai nervoasa. Tie iti place sa stai langa o persoana crizata, care cheltuie bani aiurea si care pute ca un hoit? Mie sincer ...nu.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prietena ta nu te indruma pe calea cea buna ci din contra te baga in belea si nu e bine sa fumezi daca bei mai zic dar fumatu e mai nasol

| AnnaMariaaa a răspuns:

Sa te tii atre si sa nu cedezi chiar daca prietena ta i zice sa fumezi, fa ce e mai bine pentru tinehappy

| Kenny a răspuns:

Zi ca tu ai trecut de mult de faza cu tigara, acum iei droguri, deci sa te lase naiba-n pace ca tu esti mai cul ca ea. laughing

| madalina2727 a răspuns:

Un adevarat prieten nu va face nciodata presiuni asupra vreunui aspect, nu-ti va impune nimic si nici nu va incerca sa iti schimbe stilul de viata. Prietena ta cea mai buna nu mai este prietena ta, este viata ei, poate fuma, isi poate distruge viata, dar niciodata un prieten nu va incerca sa te convinga asupra unui lucru care iti face rau.Mai gandeste-te care iti sunt prieteni, si daca ai prieteni, dar crede-ma ca e mai bine sa n-ai astfel de prieteni.In viata putem trai foarte bine o perioada si fara asa zisii prieteni sau cu mai putini, sau doar cu un prieten, dar ala adevarat sau cu familia.Niciodata parintii tai nu te vor convinge sa fumezi.De ce? Pentru ca ei tin la tine si nu te vor lasa sa iti faci atata rau. evita-i pe prietenii tai.

| xxxxxxxxxxxx a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie. happy singura diferenta e ca eu am cedat si na... am invatat sa fumez. Dar daca nu simteam absolut nici o placere am zis ca nare rost. De ce sa fumez? ca sa fiu jmechera? oh go on Sa mi se ingabeneasca dintii si sa imi miroase gura? Sa fumez pe la colturi ca aurolacii? Nuu. asta este o porcarie si nu merita sa fumezi. Spune-i prietenei tale ca tu nu vrei sa dai banii pe niste porcarii care te imbolnavesc si cand iti baga tigara in fata intoarce capu ( crede-ma stiu ce zic). O data de doua ori merge, dar daca mai insista mult inseamna ca pur si simplu vrea sa te bage in acelasi *** in care a intrat si ea.(scuza expresia) Sa stii ca merita sa incerci pentru ca probabil curiozitatea te omoara. Dar odata ce realizezi ca nu e nimic bun in asta nu continua doar de dragu de a fi "cool" asa cum spui tu. Te pup si succeswinking

| andreea_4134 a răspuns:

Nu ceda, e un lucru banal, si eu am fumat[asa in joaca sau mai bine zis din prostie tot la fel influentata de prieteni]... spune-i prietenei tale sa nu te mai incerce sa te convinga sa fumezi pentru ca nu vrei, deobecei prietenii te indruma la lucruri bune, vezi ce faci si nu ceda, nu e binewinking. e pup:*

| imaqtpie a răspuns:

Spune-i prietenei tale ca sunt si alte moduri sa fii cool.

| vlad210 a răspuns:

Daca tu nu vrei sa fumezi, nu fuma. Nu trebuie sa te iei dupa ce zic prietenii. Faci ce vrei u. :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa fumezi pentru a fi cool. Aratai ca poti fi cool si prin alte mijloace.Nu te apuca de fumat nu merita. :* alexa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ea nu este prietena ta. A fi cool nu inseamna a fuma. Daca fumezi, nu esti cool, sa stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca un coleg zice:''Hai, ia o tigara. Sau ce, ti-e frica?'' ati putea reactiona: ADMITAND:''Ai dreptate, mi-e frica.nu vreau sa fac cancer la plamani.''; REDIRECTIONAND:''Nu-ti strica tigarile pe mine!''; RASPUNZANDU-I FRANC:''Nu multumesc. nu fumez.''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ca e o prostie sa faci ca spun prietenii. Nu uita ca nu esti jucaria prietenei tale.