| Butsilee a întrebat:

Cum/in ce fel sa vorbesc cu parintii ca sa ii conving sa-mi dea si mie mai multi bani de buzunar? sad vreo idee?sad dau fundita

7 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, trebuie si tu sa ii intelegi daca cumva poate trec printr-o perioada de criza financiara, ca mereu noi ne dorim cat mai mult insa trebuie sa ne gandim si la parinti, ca nu e usor sa se ocupe de toate, atatea cheltuieli plus bani pentru noi. Daca ai nevoie de mai multi bani atunci vb cu ei frumos si daca ai nevoie de ceva anume explica-le ca e ceva de care nu te poti lipsi, dar nu exagera cu suma care le-o ceri, gandeste-te daca pot sa iti dea, daca cumva mai ai frati atunci cu atat mai mult.Ca sa ii convingi sa iti dea mai multi bani spune-le ca ai si tu acum nevoi mai multe, ca ai nevoie pentru chestii persoanale sau pentru ceva util, uite de exemplu la mine functioneaza daca le spun asa:as avea si eu nevoie de mai multi bani, daca puteti va rog, ca si prietenele mele au mai mult si nu vreau sa fiu mai prejos, cand vad ca au mai mult mi-as dori si eu, oricum nu ii cheltui pe prostioare! Sa vedem daca asa functioneaza dar totusi nu sa intreci masura cu bani, asta in functie de posibilitati!

| PurpleLadybug a răspuns:

Pai poatra'te frumos in ziua in care vrei sa vorbesti cu ei, ajuta'i p ai tai(sa'i ajuti nu sai incurci) iar apoi te poti duce la cel cu care te intelegi mai bine sh roaga'l/o frumos sa-ti mareasca suma pe care o primesti, sh de'le eventual un exemplu cand ati iesit ca intre fete sh toate si'au cumparat nu stiu ce sh u nu ai avut destui bani, promite'le ca o sa fii responsabila

Bafta Take carepeace sign

| Bia:X a răspuns:

Eu zic ca daca le explici ca ai nevoie de mai multi bani de buzunar... si cum zice cosmin* fale pe plac o perioada si se rezolva... succeshappy

| ☻☆Diana☆☻ a răspuns:

Eh, e criza...Nici mie nu`mi prea dau...Incearca sa iei note marihee hee, poate ii convingi asa. Eu zic ca ar trebui sa-ti faci o pusculitabig grin

| LinNaA a răspuns:

Buna, cred ca cosmin are dreptate trebuie sa fii cuminte, sa te lingusesti, si sa fii de acord cu tot ce spun ei

| cosmingcc a răspuns:

Lingusire si "supunere", adica e mult de zis, daca gandesti macar putin ca mine din cuvintele de mai sus intelegi tot, dar asta numai in cazul parintilor, in restul cazurilor intervine orgoliul si personalitatea(in cazul meu) deci, fa'le pe plac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Și dacă nu sunt finanțe de unde vrei să-ți mărească "leafa"?
Mulțumește-te cu cât primești, nu produci nimic, trăim vremuri mizere.
Pa, pa.