| Ande20 a întrebat:

Am o serie de intrebari, si nu as vrea sa stau sa pun fiecare intrebare la alta categoria, asa ca le pun pe toate la cea mai citita.In primul rand, funda! 1.Cum imi conving parintii sa-mi dea bani de buzunar, si cam cati dupa voi.(fara glumewinking ) 2.Cum imi conving parintii sa-mi dea alocatiahappy 3.Cum imi conving parintii sa-mi ia o chitara, din banii mei, sigur.Ei spun ca nu am ce face cu ea. Vedeti? Intrebarile se leagalaughing

Răspuns Câştigător
| KillerBunny1500 a răspuns:

1. Raspunsul e simplu, doar ca nu o sa promesti bani fara sa dai ceva la schimb. Dovedete-le parintilot tai ca meriti, prin note bune, prin faptul ca ii ajuti si esti responsabil. O alta metoda, pentru a strange bani este sa faci treburi casnice si sa pui un pret pentru fiecare. Desigur, e mai dificil, dar sunt cnvinsa ca parintii tai nu iti vor da bani fara munca, doar daca-i rogi frumos.
2. La a doua intrebare se poate aplica o parte de la raspundul 1, o gasesti tu ca sa n-o mai repet.
3.Aici parintii tai cam au dreptate. Eu acum doi ani am reusit sa-mi conving parintii sa-mi cumpere o chitara, eram genul sunt atat de pasionata, as da orice sa pot canta la chitara, ia dupa o perioasa de cursuri nu mai puteam de plictiseala. Dar daca iti doresti cu adevarat, incearca sa-ti reflecti gandurile in cat sa inteleaga si ei fara sa le dai idei cu sensul de vreau sa impresinez la scoala. Spunele ca prin muzica reusesti sa te descarci, ca gasesti o vacatie prin cantatul la chitara si altele, vezi tu. Totusi, gandeste-te daca te reprezinta cu adevarat chitara, de ce ai vrea sa canti la ea, caci sincer miar parea rau daca viitoarea ta chitara va ajunge ca amea sa stea in husa degeaba.
4. Sa inteleg ca nu vrei masti de par. Ok, daci sa vedem : Incearca un sampon bun, care ajuta la hidratarea scalpului, foloseste un balsam, dar nici chiar la fiecare spalare caci va ajunge sa-ti ingreuneze parul, si, mai este masajul scalpului, care pune in functiune mai alerta circulatia sangelui din scalp, accelerand astfel circulatia sangelui. Masajul trebuie facut circular pornind de a tample spre ceafa si reversa, timp de cateva minute.
5. Nu inteleg care este intrebarea, dar totusi, daca esti bun, incearca sa te axezi pe asta, poate te va face mai special, poti incerca sa te remarci prin desen, dacat prin chitara si pot sa-ti spun sincer din experienta unei prietene mele.
6. Rezolvi cu chitara, rezolvi si cu cursurile, deci incearca aceleasi manevre.
PS: Scuze ca am scris asa de mult, sper ca nu te-am plictisit si mai am o intrebare, est cumva din orasul Iasi?

7 răspunsuri:
| VoiceWithin a răspuns:

Hey!
1.Pai depinde si cati ani ai, si cam cum te porti cu ei :). Daca ii mai ajuti din cand in cand si pe ei spune-le asa sa-ti dea si tie cativa lei de buzunar macar, poate nu-ti vor da mult, dar fata de acum :D va fi mai bine.Si cand v-or vedea interes din partea ta se vor bucura si se vor gandii ca meriti si tu niste banuti :).
2.Stiu problema aceasta... nici mie nu-mi dau ai mei alocatia, dar totusi le poti spune ca din alocatia ta, iti iei ceva de rontait pentru scoala ca ti-se face foame si ceva dulce, si din acei bani iti platesti si culegerile /carti sau ce v-a mai cere la scoala sa cumparati pentru matematica sa lucrati sau, carte de engleza speciala, lucruri de genul acesta, ca totusi faci ceva folositor cu banii.
3.Strange-ti bani tu, si le spui ca ai o pasiune pentru chitara si ca ar fi pacat sa nu inveti, eu personal, am chitara de 3 ani, si am momente in care vreau sa fiu singura si parca e mai bine atunci cand cant la chitara, ma face sa ma eliberez :) Chiar e pacat sa nu canti la un asemenea instrument superb.Pur si simplu le spui ca nu e problema de bani ca-ti strangi tu si ca tu ti-o cumperi nu-i pui pe ei sa se plimbe peste tot doar ca sa iti ia tie chitara.
4.Eu spre exemplu am o masca de par care face minuni! Se numeste " Placenta", este in jur de 5 lei si este extraordinara!
Sunt super multumita si o folosesc de 3 luni de zile si se vede diferenta, iti face parul mai moale, ti-l regenereaza in caz ca folosesti placa, ba chiar il ajuta sa creasca! Eu in 2 saptamani deja imi vad radacina parului meu natural ( Sunt vopsita brunet iar parul meu natural este un saten deschis, si se observa mai bine cand eram roscata). Este ieftina si extrem de buna! O folosesti dupa fiecare spalat pe cap, o tii 30 de minute pe par, il tii legat cu o clama si dupa il clatesti, si crede-ma ca vei simtii din prima cat de matasos vei avea parul, ajuta si la descurcare :).
5. Si eu desenez:) Ador arta, tatuajele, desenele schitate.
Uite aici cateva exemple si sper ca sa-ti placa :
http://www.google.ro/......tp?/imgres

6.Le spui ca nu e nimic rau in a invata la chitara, si ca nu multi oameni stiu sa se tina de o treaba. Ca e pacat sa nu inveti, dar bineinteles te tii si de scoala, nu numai de chitara :D.Le spui macar o perioada de proba sa vezi daca le convine lor cum sta treaba si apoi, vezi tu :).

| PяInCєSs a răspuns:

1. Depinde si cat venit au pe luna, daca au un venit amandoi, fa si tu un calcul pe ce se duc bani din casa si cam cat ar mai ramane, si cat crezi tu ca ar trebui sa iti dea si tie, nu te astepta la 50/50 laughing) 2. Alocatia cred ca ar trebui sa ti-o dea, spune-le frumos, alocatia este de fapt pentru a iti cumpara de scoala, dar daca veniturile sunt mici nu mai fi asa zgarcit si gandeste-te ca contribui si tu in casa cu ceva. 3 Pune-ti bani deoparte si cumparati singur, nu trebuie neaparat sa iti dea ei. 4 Ulei de ricin stiu ca este bun. 5 intra si tu pe google si scrie, gasesti ce vrei tu. 6 Ce varsta ai? nu m-am uitat la profil dar din cate stiu eu sunt unele cursri gratuite, intereseaza-te mai bine, daca sunt gratuite cred ca te vor lasa. Sper sa reusesti, si daca tot ai talent la desen nu il tine ascuns, in ziua de azi majoritatea au cate ceva (talent la ceva) dar nu dezvaluie de rusine sau frica ca nu vor avea succesul care il viseaza, nu poti fi cineva din prima. Bafta.

| byeddy a răspuns:

1.Incearca o tehnica de manipulare cu parintii pentru a avea bani de buzunar.Sa zicem ca tu vrei 50 lei.Lor o sa le ceri 100 lei iar daca fac mutre o sa zici"ok, uite...inteleg,atat nu puteti sa-mi dati, atunci 50 lei? Ei or sa vada ca ai lasat de la tine si iti cresc sansele sa pui mana pe bani.2. Daca iti dau ei bani lasa alocatia. 3Daca ai bani mergi si iti cumperi si motivezi asta spunand ca asta ti-ai dorit cu adevarat si o sa vada ca ai caracter, probabil nu o sa arate asta dar te vor aprecia.4. Spala-te cat mai des.5.Paslaughing 6.Manipuleaza-i si aici cumvalaughing...

| Ad1tza a răspuns:

Hmmm Acuma depinde cati bani ai nu poti sa le ceri bani de buzunar in fiecare zi tu iti cunosti ''averea'', trebuie sa le ceri pentru un lucru de explu": mama da-mi bani sa-mi iau... bla bla. Acuma cu alocatia poti sa le zici ca si alti parinti le dau alocatia copiilor lor... Daca ai bani tai poti sa-ti iei tu o chitara dc trebuie sa-ti ia parinti? Accentuare parului mai repede consta in udarea luihappy Acuma cu Palatul Copiilor trebuie sa le spui si tu ca o sa inveti mai bine, o sa fi mai cuminte de astea

| Ande20 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, sunteti minunati! De aceea nici nu stiu cui sa-i acord funda..serios..:p
P.S.:Avem bani cat se poate, dar 95% din ei se duc doar pe tigari..parintii sunt dependenti de fumat, nici nu stiu cum sa-i opresc, devine din ce in ce mai rau..heeelp! ce sa fac?
O sa ma gandesc cui ii dau fundawinking

| KillerBunny1500 a răspuns (pentru Ande20):

Dca parintii tai sunt dependenti de fumat propunele o tigara electrica. Despre ea gasesti mai multe pe net. Spunele sa isi ia niste pastile de la farmacie, iar daca nu vor nici cum sa se lase spune-le ca nu mai vorbesti cu ei, si, mai multe chestii de astea. Fa si tu un efort, nu mai vorbi cu ei, nu manca prea mult, abia atingete de mancare si o sa vezi ca vor geda. Chiar daca ti se pare greu fa si tu un efort.

| Ande20 explică (pentru KillerBunny1500):

Am incercat de toate! Crede-ma, dar nimic.sad