| Commapoint a întrebat:

Cum la salvat Hitler pe Mussolini? Help
Fundă

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Afrika Korps e altceva ma, era armata lor din Africa.

L-a salvat pe Mussolini dupa ce a fost arestat de regele Italiei si inchis intr-o garnizoana pe o insula, Hitler a trimis un comando sa-l elibereze ( comando insotit de un general italian ). Si apoi s-a instaurat republica de la salo

Sursa : "ultimele zile ale fascismului in Europa", o carte pe care am citit-o de vreo 20 de ori

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

A fost organizată o trupă de comando sub comanda lui Otto Skorzeny, combatant în cadrul Waffen-SS.
O operaţiune care a rămas în istorie prin modul de realizare spectaculos iar ca urmare a reuşitei Skorzeny a fost înaintat la gradul de colonel de către însuşi Adolf Hitler.

| vampir004 a răspuns:

Pai a trimis lui Mussolini un cord de elita numit African cords ca general pe Romwer

| Commapoint explică:

Nu știu, care este varianta cea mai corecta? Si eu am gasit tot ceva legat de Afrika Korps.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Commapoint):

Afrika Korps e altceva ma, era armata lor din Africa.

L-a salvat pe Mussolini dupa ce a fost arestat de regele Italiei si inchis intr-o garnizoana pe o insula, Hitler a trimis un comando sa-l elibereze ( comando insotit de un general italian ). Si apoi s-a instaurat republica de la salo

Sursa : "ultimele zile ale fascismului in Europa", o carte pe care am citit-o de vreo 20 de ori