| Miauuuuuuuuuu a întrebat:

Cum ne dam seama cate patrate sunt pe o tabla de sah happy? Inafara de numarat >: zic, ceva gen' prin stil matematic.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4 pătrate albe & 4 pătrate negre pe verticală, 4 pătrate albe & 4 pătrate negre pe orizontală, rezultă 8 pe verticală şi tot atâtea şi pe orizontală. 8*8=64. Cel puţin eu aşa am făcut când am vrut prima oară să aflu câte pătrate-s pe o tablă de şah. Bine, ştiam deja, dar voiam să fiu sigur. laughing

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat