| Upz0r3 a întrebat:

Cum pot evita bataile? Aproape zilnic sunt pus in situatii din care iese mereu cu imbranceli.o palma.un pumn si cateodata chiar o bataie. Locuiesc intru-un cartier nu foarte bine famat si mereu mi-e teama cand ma bat ca daca cade jos si da cu capul si moare si tot felul de ganduri mereu incerc sa evit cand comenteaza cineva pe strada aiurea dar nu-mi iese de fiecare data pentru ca unii "smecheri" cer si bani telefonul...am 16 ani si am facut tehnici de aparare stradala de la 8 ani pana acum o luna..Am intrat si la liceu si cred ca va fi mult mai diferit decat ce se intampla pe strada..si cum as putea sa evit orice conflict prin vorbe fara violenta?

3 răspunsuri:
| Youcandoit a răspuns:

Nu prea cred ca ai cum sa scapi fara bataie tipii „smecheri" nu renunta doar din cauza unor vorbe. Ai zis ca ai studita tehnici de aparare stradala de ce nu inceric sa ii mobilezi, asta nu inseamna sa te bati. Poate cand vor vedea ca nu te pot atinge te vor lasa in pace.Succeshappy

| SasukeCS2 a răspuns:

Pai daca stii sa te aperi de ce nu te aperi? Asta inseamna ca ti-ai pierdut timpul degeaba cu tehnici de autoaparare. Daca iti da o palma/pumn dai o palma si fugi, ademeneste-l intr-un parc sau intr-un loc unde este pamant/iarba sa nu aiba de ce sa isi sparga capul si ii arati acolo cu cine se pune. Daca nu ai unde fugi, da-te aproape de el prinde-i cu mana ta stanga mana lui dominanta (mana dreapta de obicei) si cu cealalta incearca sa il lovesti la ficat, splina, capul pieptului, sau unde ai invatat tu sa lovesti. Daca il tii cu una dintre maini nu care. Asta cu prinderea de mana ar putea fi eficienta mai ale ca majoritatea te apuca de trico cu mana, o sa fie usor daca face asta.

| morena4 a răspuns:

Buna! eu asi zice ca daca nu poti sa ii rezolvi tu spune-i la parintii tai sau la parintii lor dar nu le spune ce ai de cand ca faci te bate taci si te duci sus la tine acasa.