| Sebastian_1355 a întrebat:

Ce ati face daca ati merge pe strada si, dintr-o data, va ia unu la misto fara sa-i fi facut nimic? Daca il iei la bataie si moare, e legitima aparare nu? Sau cum e asta cu legitima aparare, cand se considera ca a fost sau n-a fost?

Răspuns Câştigător
| masly_8217 a răspuns:

Problema cu legitima aparare e ca desi in principiu cand esti atacat ai dreptul sa te aperi, este necesar ca atacul tau sa fie proportional. de exemplu, daca cineva atenteaza la viata ta si tu il omori, esti in legitima aparare. insa nu vei fi in legitima aparare daca cineva iti da o palma si tu il omori incercand sa te aperi. pentru mai multe despre legitima aparare gasesti in art 44 din codul penal

4 răspunsuri:
| Raul a răspuns:

Ehhh am fost si scuipat in,, minunata,, mea tara fara motiv...asta-i viata...mama lor de cocalari sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Violenta si omorul indiferent din ce motive sunt interzise de lege, n-are nici o inportanta daca ai avut dreptate, poati sa ai si martori, nu ai voie sa omori.

| nicko a răspuns:

Pay... kazi si tu de fraier daca te pui la mintea lui... un om normal ar face asa ceva deci considera-l bolnav si treci mai departe... n-are rost nici macar sa-i injuram pe "bolnavii mintal"din tara noastrawinkingwinking

| Tweety-love-Minnie a răspuns:

Pai daca se ia cineva de tine mi se pare normal ca daca te aperi sa fie numita legitima aparare...acum depinde de fiecare caz in parte...big grinstraight face