| Tanathoos a întrebat:

Cum pot sa cresc in inaltime? Am 14 ani si 1.60...ceilalti colegi au cel putin 5cm mai mult si ma simt aiurea...

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu cred ca inaltimea ta este optima pentru varsta pe care o ai si de altfel probabil ca ai auzit ca, esentele tari, se tin in recipiente mici.
Dezvoltarea fiecarui individ se face in ritmul propriu si nu prea poate fi influientata. Desigur ca, poti sa faci si sport care ar ajuta sa te dezvolti armonios, insa nu prea cred ca, practicand baschet spre exemplu, vei creste spectaculos in inaltime, poti in schimb sa-ti dezvolti frumos muschii, sa ai un tonus general bun si sa ai o energie vitala debordanta.
Ai timp suficient sa cresti pentru ca acest lucru inceteaza doar in jurul varstei de 20 de ani, desigur ca ma refer la crestere.
Nu trebuie sa te simti in inferioritate doar pentru ca ai o inaltime mai mica decat colegii din clasa ta. De fapt nu esti de loc mica de inaltime, asa cum iti inchipui tu. Cred ca stii ca mari oameni au fost de talie mica (Stefan cel Mare, Naploleon etc), dar lumea a auzit de ei si "traiesc" de fapt si astazi, cu toate ca din punct de vedere material, existenta lor a incetat de secole.
Poti fi mare, poti fi remarcat prin ceea ce faci tu ca om, ca individ si acest lucru este foarte important si ar trebui, in principal, sa-ti canalizezi energia pentru acest lucru, deoarece acum este varsta acumularilor si vei constata ca, de tine depinde daca cei din jurul tau te agreaza asa cum esti tu, indiferent daca esti de o statura impozanta sau esti un om de talie medie. Fiecare dintre noi suntem unici in felul nostru si ce este important ca, trebuie sa ne iubim asa cum ne-a creat natura, deoarece daca noi ne iubim pe noi insine, sigur este ca ne vor iubi si aprecia si cei din jurul nostru.
Sa cresti "mare" si sa fii fericit (a).

91 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 13 ani (implinesc in martie)si am 1. 57 vara trecuta aveam 1. 54 si am 42. 5 kg as vrea sa mai cresc... ajutati-ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pffffffff...eu am 14 ani si 1m 42.si nu-mi fac probleme si fetele mici is frumoase.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 15 ani si am 1. 85...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg perfect eu voi implini 15 ani si am tot in jur de 1, 60 si ma simt foarte aiurea deoarece toti colegii mei sunt inalti. Nuj ce as putea sa fac, sa iau vitamine, suplimente alimetare vreau sa cresc si eu crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practica neaparat un sport(inot baschet volei), si nu te astepta sa cresti peste nopate, in 2-3 ani o sa ajungi pe la 1 65 minim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...nu stiu la 14 ani 1. 60 e cam putin eu am 12 ani si 1. 67 sunt al treilea din clasa al doilea are 1. 70 si al treilea 1. 80 la 12 ani si tu la 14 ani ai 1. 60 e naspa fa si tu un sport basket, fotbal, volei eu fac fotbal sunt varf atacant si de aia sunt inalt la varsta mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o astfle de problema am 13apropae 14 ani si am 1. 55 pe langa colegii mei care au peste 1. 60 toti cemi recomandati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 12 ani (impliniti in octombrie) si am intre 1. 50 si 1. 52... mie imi place de o fata cu un an mai mare ca mine si nu pot sa fiu cu ea deoarece sunt mai mic (inaltime). si m`am stresat foarte mult pe treaba asta... dar mi s`a spus sa stau linistit caci voi creste. aici depinde si de gena parintilor tai. de ex daca tatal tau are 1. 65 iar mama ta are 1. 55 este normal sa Ai INALTIMEA ASTA vei creste de ex eu fac fotbal de aproape 6 ani si se vede asta, bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am aproape 1. 60 si am 14 ani... vreau tare tare sa cresc in inaltime...cu toate ca la mine in clasa sunt citeva fete mai skunde ma simt oribi cand ma gindesc la faptul ca sunt mai skunda decit ceilalti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un coleg de clasa a VI-a care are 92kg si 1. 94

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce sa zic eu am 14 ani si sunt baiat nu am decat 1, 55 nu stiu cum sa cresk mai mare eu oricum am rabdare sa vad ce se intamplapoate voi mai creste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani si am 1, 62 si imi place cat ssunt de inalt la varsta mea, si dabea acum incepem sa crestem de la 14 ani pana la 20

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu... eu am 13 ani si am 1, 52 cm crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 13 ani si 1, 42 cm crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...eu am 13 ani si am 1, 44 si sunt fata credeti ca e bine pentru varsta mea? si sunt a 3 cea mai mica din clasa iar prietele mele au 1, 50-1, 60

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Joaca bascket si stai atarnat p o bara p fiecare zi 20 mine cel putin si in 3 luni vei vdea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 1. 58 sau 1. 60 mrg nu mai stiu si am 14 ani, pe deasupra sunt si fata ...si eu sunt fff stresata ca nu mai cresca. dar asta e, mai este si genetic pana la urma, parintii mei sunt foarte mici de inaltime mama are 1. 63, iar tata 1. 78. Trebuie sa te accepti asa cum esti.pana la urma nu inaltimea conteaza.Mrg iti urez succes si sper a mai crestibig grinhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani(impliniti in octombrie) si am 1. 69. e bine? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. tuturor. nu mai stiu ce sa fac. sunt in clasa 8... am 15 ani. si am 1, 50 cum sa mai cresc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 14 ani si 1. 60 m...eu nu sunt prea multumit de mine.cred ca o sa practic si eu basket

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io am 14 ani si am 1, 74

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani si am 1 79 iar de la inceputul anului am crescut 12 cm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 17 ani si 1. 60

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agata-te de bari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt sorin si iti pot spune cate ceva:
1)Stai atarnat 60 de secunde atarnat de ceva la inaltime
si stai drept
2)Fa abdomene:atunci cand le faci impinge picioarele inainte cat poti de tare si fa multe repetari
3)pedaleaza ca la bicicleta(free-Bycicle) liber
4)sari de cateva ori in aer ca o minge sau daca vrei sari tare
5)alearga
6)fa exerciti de spate
Eu am 1, 80 si am 14 ani
contactati-ma daca vreti sa vorbiti cu mine lalove struck_pittbull sau x_pitbul_infini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut ma numesc gaby si eu o sa implinesc 14 ani in septembrie si am 1. 65 stai linistit noi crestem cu timpu nu dintr-o data ca asa o sa ai dereglari fizice mai bine cum vrewa Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai tu linistit. de la 15 sau 16 ani te vei trezi ca vei creste pe putin 10 cm. Fa-ti de acum un semn la usa si veyi dupa 3 luni cat ai crescut.Si eu eram foarte stresat de chestia asta. la 14 ani am avut 1. 61 dupa un an am facut 1. 78. la toti prieteni mei nu le-au venit sa creada cat m-am inaltat in doar 1 an...AM UN SFAT PT TINE. APUCATE SERIOS DE UN SPORT VEI VEDEA CAT POTI SA TE INALTI. eu practic skateul si ma ajuta la mai multe chestii. mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 1, 49, sunt fata si am implinit ieri 22 de ani! Mi-am luat orice speranta ca mai pot creste! Desi ma stresez f tare cand vad cat de mica sunt eu pe langa toti ceilalti! Deci, bucurati-va ca voi nu sunteti in situatia mea si poate fi mai rau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani si am 1. 92 crying(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai calm, fiecare se dezvolta altfel eu de ex la 13 ani aveam 1, 69 si acum la 15 am 1, 93( am fac si eu basket 5 ani)
! Bft