| Tanathoos a întrebat:

Cum pot sa cresc in inaltime? Am 14 ani si 1.60...ceilalti colegi au cel putin 5cm mai mult si ma simt aiurea...

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu cred ca inaltimea ta este optima pentru varsta pe care o ai si de altfel probabil ca ai auzit ca, esentele tari, se tin in recipiente mici.
Dezvoltarea fiecarui individ se face in ritmul propriu si nu prea poate fi influientata. Desigur ca, poti sa faci si sport care ar ajuta sa te dezvolti armonios, insa nu prea cred ca, practicand baschet spre exemplu, vei creste spectaculos in inaltime, poti in schimb sa-ti dezvolti frumos muschii, sa ai un tonus general bun si sa ai o energie vitala debordanta.
Ai timp suficient sa cresti pentru ca acest lucru inceteaza doar in jurul varstei de 20 de ani, desigur ca ma refer la crestere.
Nu trebuie sa te simti in inferioritate doar pentru ca ai o inaltime mai mica decat colegii din clasa ta. De fapt nu esti de loc mica de inaltime, asa cum iti inchipui tu. Cred ca stii ca mari oameni au fost de talie mica (Stefan cel Mare, Naploleon etc), dar lumea a auzit de ei si "traiesc" de fapt si astazi, cu toate ca din punct de vedere material, existenta lor a incetat de secole.
Poti fi mare, poti fi remarcat prin ceea ce faci tu ca om, ca individ si acest lucru este foarte important si ar trebui, in principal, sa-ti canalizezi energia pentru acest lucru, deoarece acum este varsta acumularilor si vei constata ca, de tine depinde daca cei din jurul tau te agreaza asa cum esti tu, indiferent daca esti de o statura impozanta sau esti un om de talie medie. Fiecare dintre noi suntem unici in felul nostru si ce este important ca, trebuie sa ne iubim asa cum ne-a creat natura, deoarece daca noi ne iubim pe noi insine, sigur este ca ne vor iubi si aprecia si cei din jurul nostru.
Sa cresti "mare" si sa fii fericit (a).

91 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Handbalul e un sport foarte bun de practicat daca vrei sa cresti in inaltime si sa te dezvolti bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O colega din clasa mea la 9 avea un metru 26 si nu si-a facut deloc probleme pentru ca ma avea o gramada de crescut si eu la fel la 9 am avut un metru 30 si m-am dus la innot si acum la 11 ani am un metru 45 mai ai de crescut si dexemplu du-te la innot ori baschet asta ajuta ce mai mult mai putin voleyul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum pot eu sa cresc am 17 ani si 1. 60 ajutati-ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul nu prea le am cu sfaturile tot ce pot sa iti zic este doar ca de la 4 anni parinti mei mau dat la o academie de rugby si acum la 16 anni am 1 86 inaltime si 80 de kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu joc baschet din clasa a 5-a si am 1. 92 laughing deci, asta e raspunsul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani si 1. 63 si tot sunt printre cele mai mici din clasa happy da nu conteaza cine ne place ne place asa cum suntembatting eyelashes mai ales ca fetele mignione au farmecul lorbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai am un baiat in clasa, are 14 ani si 1. 80 si ceva. si nu face nici un sport. se descurca foarte rau la sport. dar mereu il vad ca bea suc de fructe... din astea cu vitamine... o fi asta cauza? Din cauza vitaminelor sa creasca atat de mult?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 15 si am 155 as vrea mai mult.thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se scrie mai injos sa joci baschet volei etc. Uite de ex eu joc si baschet si handbal si fotbal si in weekend ma duc la piscina si la tenis si practicand aceste sporturi nu am crescut deloc eu la 13 ani am 1. 45 am fost si pe la medici sa vada de ce cresc asa de incet si ei mi-au spus ca nu am nici o boala doar pentru ca parinti mei sunt si ei mici asta inseamna ca nici eu nu voi fi mai mare de 1. 80. Uite la mine in clasa e unu care are la 13 ani 1. 30 da el e bolnav.Asa ca mai asteapta un pic si o sa cresti si tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 178 si 15 ani si fac volei de aprox 4 ani de zile cand m-am dus prima data la volei aveam 140 eram cel mai mic din clasa... aveam o inaltime f mica pentru 11 ani dupa un an de volei am crescut 23 de cm pararea mea este sa te apuci de sport sa ai o alimentatie sanatoasa fara multe grasimi si acizi sa iei vitamine de pref eurovita si sa stai atarnat la spalier cate 10 min pe zi crede-ma este cea mai buna metoda app acum sunt cel mai inalt din clasa sunt peste colegii mei cu minim 10 cm tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 13 ani si am 1, 58, dar cunosc un baiat care are 15 ani si are 1, 49, voi ce ziceti?

| AlExAlExAnDrU a răspuns:

Eu am 12 ani si 1, 43 practica volei de 8 luni si am crescut 3, 5 cm e bine?

| florentina_2607 a răspuns:

Fa mai mult sport

| mariusboy72 a răspuns:

Am 14 ani si am tot 1. 60 si eu vreau sa cresc foarte mult si fac handbal de 2 saptamani si inot de cate ori pot si am ocazia, daca puteti sa-mi spuneti de niste vitamine sa cresc mai repede pentru ca in 3 luni ma duc la liceu si nu vreau sa fiu cel mai mic crying((

| Radu_Florin_Cheran_1996 a răspuns:

Boss stai chill ca vei creste. De la varsta asta iti dai drumul. Fa un sport,gen baschet, karate, inot, tae bo sau pur si simplu alearga in fiecare zi si fa execitii fizice, poti sa stai atarnat de o bara cate 10 minute pe zi, sa faci sarituri inalte. Eu abia am facut 13 ani si am deja 1.65 si vara trecuta aveam undeva in jur de 1.50, fac karate de 4 ani si ceva si se vede asta. Sper ca ti-am fost de folos, bafta! happy

| ZyXxEl a răspuns:

Salut ce pot sa spoun ai cam putin... si eu sunt pasionat sa cresc...
am 13 ani si 9 luni si am 1.68... si parintii mei sunt scunzi... happy
ma gandesc sa practic baschet si inot vara cand pot
asta vara am fost 1 luna la inot si cred ca a fost un factor care mi-a influentat cresterea titand cont ca atunci cand m-am apucat de inot aveam 1.55 si acum dupa 8 luni am 1.67 practica si tu sport si o sa te inalti... am uitat sa mentionez ca unchiul meu are 1.92 bunicu cam 1.84 deci sper sa seman cu ei. am unmai 54 de kg si tot ce e pe mine e numai fibra happy

| alexandru98tt a răspuns:

Uite ce sa faci, joaca basket ori unde poti eu am 12 ani si am 1. 64-65 si joc basket,"daca joci devi mai analt", crede-ma

| Haideeeee a răspuns:

Daca tu la 14 ani ai 1.60, eu la 14 ani am 1.40, ce sa mai zic?

| butterfly_2807 a răspuns:

Nu ar trebui sa te ingrijorezi, eu in septembrie fac 13 ani si am 1445 milimetri, si sunt cea mai mica din clasa celelalte fete sunt cu vreo 2o cm mai mari...acu intelegi cum ma simt si eu?happyhappycryingcrying

| ovy_5607 a răspuns:

Nu stiu cine iti facea griji ca are numa 1.60 la 13 ani, eu am 1.70 la 17 ani deci daca aveam 1.60 la 13 ani eram super fericit, eu la 13 ani aveam cam 1.50 mai putin poate.Si eu as vrea sa ma cresc da nu stiu cum

| madalyn243 a răspuns:

Eu am 15 ani si 1m 96cm

| flake a răspuns:

Am 14 ani si 1, 87 m fac volei de 2 ani!

| vyorel a răspuns:

Eu am 14ani.si am 1. 47... si as dori sa ma inaltii ca joc voleii si nu ajuta poate ca, joc si fotbalsi am auzit ca de la fotball nu cresti doar sa fii portarce trebuie sa fac?

| vyorel a răspuns:

Eu am 14ani, si am 1. 47, si as dori sa ma inaltii ca joc voleii si nu ajuta poate ca, joc si fotbal, si am auzit ca de la fotball nu cresti, doar sa fii portar, ce trebuie sa fac?

| Astaseu a răspuns:

Am aproape 15 ani si 1.67-68 si nu am simt inalt sper ca voi creste in liceu:Xda oricum aveam un coleg in calsa caruia ii ziceam "pruna" la 13 ania vea doar 1.40 si ceva si acum e mai inalt decat mine:/

| jerror a răspuns:

Eu am 14 ani (impliniti in octombrie) si am 1. 69. e bine? happy

| monyq a răspuns:

Tanathoos, baietii au o perioada de maturizare mai la sfarsitul adolescentzei...crede-ma ...nu esti atat de mic...asta crezi uh...sunt de-o seama q uh ...si am 1.54 ...de mine c sa mai zici ...insa e o modalitate de a creste mai rapid: daca practici basket! Eu fac de un an si am crescut 10 cm. ...deci eram mult mai pitik...si sunt fata... e mai najpa... fethele si basket-ul... dar e un sport extraordinar...prima datha... eu m-am dus de gura parintzilor..."hai k o sa cresti ...bla bla blachatterbox" am mers ...si mi-a placut mult de toooot love strucklove strucklove strucklove strucklove strucklove struckacuma... e mult mai bine belive-me!

| andreea_5689 a răspuns:

Buna...am si eu o intrebare daca se poate, am 16 ani (fac 17 la vara)si am 1.60.credeti ca am sanse sa mai cresc?:-s mama are cam 1. 76, iar tata 1. 80:d...multumesck!:*

| dia1693 a răspuns:

Buna.eu fac mai putin 17 ani si am doar 1. 51. cei din clasa imi zic kinder si sincer ma deranjeaza foarte mult.am facut 8 ani bazin dar fara nici un efect. ce as putea sa mai fac?sad

| tuddor a răspuns:

Pleaca la stadion si gaseste o bara subtire ridicate si sezi cel putin 15 minute asa nemiscat
dupa doua ori vei simti efectul vei creste cu vreo 3 cm!