| Tanathoos a întrebat:

Cum pot sa cresc in inaltime? Am 14 ani si 1.60...ceilalti colegi au cel putin 5cm mai mult si ma simt aiurea...

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu cred ca inaltimea ta este optima pentru varsta pe care o ai si de altfel probabil ca ai auzit ca, esentele tari, se tin in recipiente mici.
Dezvoltarea fiecarui individ se face in ritmul propriu si nu prea poate fi influientata. Desigur ca, poti sa faci si sport care ar ajuta sa te dezvolti armonios, insa nu prea cred ca, practicand baschet spre exemplu, vei creste spectaculos in inaltime, poti in schimb sa-ti dezvolti frumos muschii, sa ai un tonus general bun si sa ai o energie vitala debordanta.
Ai timp suficient sa cresti pentru ca acest lucru inceteaza doar in jurul varstei de 20 de ani, desigur ca ma refer la crestere.
Nu trebuie sa te simti in inferioritate doar pentru ca ai o inaltime mai mica decat colegii din clasa ta. De fapt nu esti de loc mica de inaltime, asa cum iti inchipui tu. Cred ca stii ca mari oameni au fost de talie mica (Stefan cel Mare, Naploleon etc), dar lumea a auzit de ei si "traiesc" de fapt si astazi, cu toate ca din punct de vedere material, existenta lor a incetat de secole.
Poti fi mare, poti fi remarcat prin ceea ce faci tu ca om, ca individ si acest lucru este foarte important si ar trebui, in principal, sa-ti canalizezi energia pentru acest lucru, deoarece acum este varsta acumularilor si vei constata ca, de tine depinde daca cei din jurul tau te agreaza asa cum esti tu, indiferent daca esti de o statura impozanta sau esti un om de talie medie. Fiecare dintre noi suntem unici in felul nostru si ce este important ca, trebuie sa ne iubim asa cum ne-a creat natura, deoarece daca noi ne iubim pe noi insine, sigur este ca ne vor iubi si aprecia si cei din jurul nostru.
Sa cresti "mare" si sa fii fericit (a).

91 răspunsuri:
| allyie a răspuns:

Tu nu-ti fa griji ca ai sa cresti, ar trebui sa faci inot cqa e cel mai bine, da sa stii ca eu is fata si am 16 ani si 1.52 si eu vreau sa cresc neaparat, macar de 1, 62 sau chiar 1.60 :-s mult noroc incontinuare