| Pudi2Pantofi a întrebat:

Cum pot sa-mi albesc dintii? Fund@:X:XCele mai multe!:X

Răspuns Câştigător
| SimonaSymo a răspuns:

Pai poti albi dinti folosind zeama de lamaie...Te spel prima dat cu pasta de dintii si dupa aia zeama de lamaie.Dar sa stii ca si bicarbonatu si sarea te ajuta ff mult. Poti sa incerci ce vrei.Succes
Sau
Direct pe periuta de dinti pui sare sau bicarbonat de sodiu si iti speli usor dintii, ca sa nu-ti ranesti gingiile, asta macar o data pe saptamana. Metoda o stiu din batrani, cand nu era Colgate...
Funda?

4 răspunsuri:
| Bee123 a răspuns:

Cu totii ne-am dori dinti mai albi, asta e sigur. Insa, de cele mai multe ori procedeul de inalbire este destul de costisitor. Ei bine, de acum incolo acest aspect nu ar trebui sa mai fie o problema, pentru ca CSID iti prezinta 5 metode naturale si cat se poate de eficiente pentru a avea o dantura mai stralucitoare. Citeste si invata!

De ce dintii nostri isi pierd din stralucire?

Culoarea unui dinte depinde de compozitia si de structura sa, de grosimea fiecarui tesut din care este constituit (dentina, smalt). De-a lungul anilor, atat factorii externi cat si interni isi pun amprenta asupra culorii lui, ingalbenindu-l.

Cauzele externe: consumul de cafea, bauturi carbogazoase si colorate, de tip cola, tutun, vin rosu sau alimente puternic pigmentate, igiena deficitara, depunerile (placa dentara si tartru), procesul de imbatranire.

Cauzele interne: mostenirea genetica, aport excesiv de fluorura in timpul formarii dintilor - (de la nastere, pana la varsta de 5 ani), care le confera un aspect patat, tratamentele cu antibiotic in timpul formarii dintilor, traumatisme dentare.

Ce poti face pentru a avea dinti mai albi:

1. Pentru a preveni ingalbenirea dintilor, dentistii recomanda spalarea lor la mai putin de 30 de minute dupa servirea masei, asadar de 3 ori pe zi, la care sa adaugi si folosirea atei dentare, pentru curatarea spatiilor dintre dinti.

2. Renunta la fumat! Nicotina duce la aparitia unor pete maronii ce sunt greu de indepartat pentru ca penetreaza smaltul.

3. Spala-te cu bicarbonat de sodiu aplicat direct pe periuta de dinti (pastele de dinti care promit albirea dintilor se bazeaza pe acelasi bicarbonat de sodiu).

4. Spala-te pe dinti sau clateste-ti gura cu apa ori de cate ori bei un ceai, o cafea si vin rosu sau mananci fructe rosii precum coacaze, cirese, mure. Acestea iti altereaza culoarea si stralucirea naturala a dintilor.

5. Cauta sa mananci alimente precum mere, telina sau morcovi intrucat ele contribuie la eliminarea depunerilor de pe dinti prin accelerarea productiei de saliva.

6. Fa-ti un detartraj la fiecare 6 luni deoarece acest procedeu poate face sa dispara diferite pete cauzate de ceai sau de cafea.
7.Foloseste apa oxigenata: Amesteca 2/3 apa cu 1/3 apa oxigenata (peroxid de hidrogen), cea din urma o poti gasi in oricefarmacie. Foloseste un pahar unde sa le amesteci. Poti folosi aceasta mixtura ca apa de gura. Apa oxigenata are proprietati antibacteriene si este folosit cel mai des in dezinfectarea ranilor. De asemenea, are proprietati de decolorare, folosita si in decolorarea parului. Apa oxigenata nu doar indeparteaza petele de pe dinti, ci si previne aparitia petelor si a bacteriilor.
8. Foloseste "laptele de magneziu": Dupa kitul de albire a dintilor folosit acasa dintii devin sensibili. Pentru a reduce aceasta sensibilitate, foloseste "laptele de magneziu", aceasta este denumirea populara pentru hidroxidul de magneziu, o substanta folosita in medicina. Are denumirea de "lapte" pentru ca are o compozitie alba, laptoasa, contine minerale naturale de magneziu. Aceasta substanta actioneaza ca o bariera protectoare pentru dinti, care reduce sensibilitatea dintilor, fara a interefa cu eficienta gelului de albire.
9. In special cele care se lipesc de dinti. Alimentele care pateaza dintii au in compozitia lor coloranti puternici fie artificiali fie naturali. Cafeaua, ceaiul, mustarul, vinul rosu, afinele au coloranti naturali. Multe dintre aceste alimente sunt sanatoase si trebuie sa le consumi. Dar, sa nu uiti ca trebuie sa te speli pe dinti corect dupa fiecare ce le consumi.
10.Capsunile - foarte gustoase, aceste fructe ale verii te pot ajuta sa iti albesti dintii. Iata cum le folosesti: maseaza dintii cu aceste fructe pisate; cu grija insa, deoarece samburii acestora pot ataca smaltul dintilor. Atentie: zaharul si acizii din continutul acestor fructe altereaza dintii; asadar, la sfarsitul acestei operatiuni, spalati-va intotdeauna cu o pasta de dinti care sa contina fluor.

| Cristian3 a răspuns:

Incearca sa te speli pe dinti cat ma regulat adica dimineata-seara foloseste si apa de gura daca ai si apropo sa nu folosesti sare mare sau bicarbonat deoarece iti sparge smaltu! si daca incepe sa se albeasca sa te tii de spalat pe dinti! sper ca te-am ajutat! succes big grin

| pattyioana a răspuns:

Sare si bicarbonat. happy

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun o sa fi multumit

Sper sa te ajute