| DanattyBirou a întrebat:

Cum imi albesc dintii?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Umezeste periuta de dinti cu putina apa si apoi aplic-o in putin bicarbonat. Are gust ciudat, desi bicarbonatul actioneaza ca inalbitor, improspateaza respiratia si ajuta la combaterea microbilor, cu toate ca nu trebuie sa exageram. Bicarbonatul de sodiu il folosim doar de 2-3 ori pe saptamana, daca il vei folosi zi de zi, ai sansa sa iti distrugi smaltul dintiilor. Se aplica seara dupa ce ti-ai spalat dantura cu pasta de dinti. Daca vrei ca efectul de albire sa fie mai rapid impreuna cu bicorbanatul foloseste si peroxid de hidrogen si lasa sa actioneze circa 3-4 minute dupa care se clateste cu apa din abundenta.

7 răspunsuri:
| BeSmart17 a răspuns:

Bicarbonat de sodiu si lamaie

| asdfq a răspuns:

Intreab-o pe zana maseluta

| Jrr_Klaudiu_1995 a răspuns:

1. Bicarbonat de sodiu

Bicarbonatul de sodiu este solutia care a trecut cu brio proba timpului. Mai mult, chiar producatorii de paste de dinti adauga in compozitie bicarbonat de sodiu. Datorita particulelor fine, bicarbonatul de sodiu este un ingredient eficient, care confera pastelor de dinti calitatea de a indeparta petele de pe dinti, care contribuie la pierderea stralucirii.

Modul de folosire. Puteti folosi bicarbonatul de sodiu zilnic, punand o cantitate mica pe periuta de dinti. Cand periati dintii cu bicarbonat de sodiu, renuntati la pasta, pentru a nu expune dintii la o actiune abraziva excesiva. Apoi clatiti dintii ca de obicei, pana cand apa este limpede. Este ca un gomaj al danturii. Bicarbonatul de sodiu il puteti procura din supermarket sau din farmacie.

2. Suc de lamaie

Sucul de lamaie este puternic acid, fiind ideal pentru a albi dintii patati si ingalbeniti. De asemenea, sucul de lamaie este perfect pentru a reduce stratul de tartru si a combate halena. Sucul de lamaie este o sursa valoroasa de vitamina C, contribuind la intarirea si protejarea gingiilor.

| Andreea0007 a răspuns:

Cu aracet

| DanattyBirou explică (pentru Andreea0007):

Stii ceva in loc sa răspunzi anapoda mai bine taci, de proasta

| Abcd1235 a răspuns:

Încearcă niște benzi de albire dar ai grija sa nu îți iei unele de proasta calitate pentru ca te poți alege cu o sensibilitate a smaltului