| Floripiticuta a întrebat:

Cum pot sa scap de porii de pe nas? Ceva facut acasa pentru a scapa, stiti?

Răspuns Câştigător
| Paula2018 a răspuns:

Masca pe baza de faină de grau si lamaie :
O jumatate de cana de apă caldă
3 linguri de făină
Zeama obținută dintr-o jumătate de lămâie
Nu trebuie decât să prepari o pastă destul de groasă pentru a o putea aplica pe față. În acest scop, amestecă făina de grâu cu zeama de lămâie și apa, până când obții un amestec omogen.
Aplică pasta pe față și las-o să acționeze 20 de minute, timp în care încearcă să-ți menții mușchii faciali relaxați.
Clătește-te cu apă rece, apoi aplică o cremă hidratantă.
Te sfătuim să aplici această mască de două ori pe săptămână, seara.

Mască pe bază de bicarbonat de sodiu și albuș de ou
O jumătate de cană de lapte
1 lingură de bicarbonat de sodiu
1 albuș de ou
Bicarbonatul de sodiu are proprietăți astringente, exfoliante și de curățare. Combinând acest ingredient cu lapte și albuș de ou, vei obține o mască ce poate hrăni și tonifia pielea. I

Încălzește puțin lapte.
Adaugă o lingură de bicarbonat de sodiu și albușul de ou.
Folosește un robot de bucătărie sau o lingură pentru a amesteca ingredientele, astfel încât să obții un amestec omogen.
Această mască este foarte lichidă, așa că folosește un tampon de vată pentru a o aplica pe piele.
Nu trebuie să lași această mască să acționeze pentru un anumit interval de timp. Pur și simplu masează-ți pielea cu mișcări circulare, astfel încât să-ți tonifiezi și să-ți stimulezi porii.
Te sfătuim să aplici acest tratament de două ori pe săptămână. După ce ți-ai masat fața cu această mască timp de 15 minute, clătește-te cu apă rece și aplică crema hidratantă obișnuită.

Recomand ambele. Le folosesc de mult timp. Naturale si isi fac efectul.

| Floripiticuta explică (pentru Paula2018):

Iti multumesc din inima! Dumnezeu sa te ajute in toate! Sanatate si noroc ❤

1 răspuns: