| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de o persoana obsedata si foarte insistenta? Am sa detaliez, pe scurt, pentru a putea intelege problema mea.

In primul rand, vreau sa mentionez ca nu e vorba de nimic sexual, in sensul ca respectivul ar vrea ceva de genul de la mine. Este o persoana cu probleme psihice care tind sa se agraveze din ce in ce mai mult, din cate mi-am putut eu da seama in cele cateva luni de cand il cunosc. Situatia e extrem de bizara, individul are impresia ca o sa ii vina sfarstul in curand si ca intreaga lume se va sfarsi in urmatoarea perioada, are impresia ca detine niste puteri supranaturale si ca este urmarit de persoane care comploteaza importiva lui la nivel energetic. De aici am dedus ca sufera de schizofrenie si/sau paranoia. Ceea ce e ciudat e ca nu era in halul acesta initial, sau eu nu mi-am putut da seama de asta.

Problema abia acum incepe: el are impresia ca eu sunt singura persoana care "ii poate duce munca mai departe", vrea sa imi lase o "mostenire", imi spune ca eu sunt singura capabila sa fac asta si insista sa ne intalnim fata in fata (pentru ca prin telefon nu poate discuta asemenea lucruri) pentru a-mi lasa acea "mostenire" (niste obiecte bizare) si petru a ma invata cum sa ma apar de atacurile care vor urma. Mai mult, are impresia ca apropiatii lui sunt sub influenta unor forte malefice si ca el e singurul care nu a fost afectat.

Stiu ca suna aberant si total SF, nu credeam ca am sa ma confrunt cu o asemenea situatie, insa e cat se poate de real si inspaimantator. Si asa ajung la intrebarea initiala: cum scap de el? M-am gandit ca daca imi schimb numarul de telefon sau nu ii mai raspund, ii alimentez si mai mult paranoia, iar dezavantajul principal este ca el stie unde locuiesc, astfel incat ma poate cauta acasa (il cred in stare) pentru "a vedea daca sunt in regula".

Astept niste solutii, in cazul in care aveti vreo idee. Eu nu ma pot gandi la nicio solutie momentan, m-a dat peste cap conversatia avuta cu individul si dupa ce ca trec printr-o perioada foarte stresanta, a aparut si acest lucru. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mary4048 a răspuns:

Situatia e bizara de-a dreptul! ..Nici indiferenta ta nu-l va indeparta de tine daca el este convins de ceea ce spune.Asculta ce are de spus cu o singura conditie..intalnirea sa aiba loc intr-un loc public si in prezenta altei persoane. Daca poti inregistreaza tot ce spune si fi rezervata in dialog...lasa-l sa spuna tot ce are de spus.Anunta-l ca asta nu inseamna ca ai vreo obligatie fata de el si de misiunea lui. Daca accepta conditiile e ok, daca nu..nu,nu-l mai baga in seama!

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu stiu ce sa cred, daca poate fi adevarat asa ceva sau doar ai chef de vorba happy...
Oricum daca e asa cum spui atunci e foarte simplu, trebuie sa fi indiferenta, sa-i arati ca esti indiferenta la ceea ce zice el, ba chiar sa razi de el, si ai sa vezi totul se va schimba!
De aceea a devenit atat de insistent cu tine ca prima data te-ai aratat interesata de ce zicea el, si iata ce s-a intamplat.
Oricum nu trebuie sa te ascunzi de el ca e mai rau, arata-i ca nu te intereseaza, daca insista si e cazul cearta-l, tipa la el putin, mereu sa ai acest comportament, atunci va fi nevoit sa uite de tine! happy

| thegatekeeper a răspuns (pentru lpavel):

As vrea eu sa fie doar o situatie ipotetica. Nici eu nu pot sa cred ca e real, insa chiar este (desi a ajuns sa nu ma mai mire nimic de la o vreme...). Am sa incerc si sa par indiferenta, fiindca adevarul este ca poate i-am dat si eu apa la moara ascultandu-i toate aberatiile de fiecare data.

| IsenHel a răspuns:

Spune-i ca vin laughing