| anamar1a a întrebat:

Cum pot slabi usor? Am incercat sa ma infometez ( mancam doar micul dejun si pranzul care consta intr o ciorba de spanac ) timp de 4 zile si am slabit numai 2 kg. De revelion am mancat ceva mai mult si le-am pus numai decat la loc. Stiu ca suna imposibil, dar vreau sa stiu cum pot slabi, dar sa nu ma ingras la loc daca mananc chiar si un corn.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Numai 2 kg in 4 zile? Ai slabit chiar mult. Cat ai fi vrut? 10 kg?

| anamar1a explică (pentru darrio2007):

Stiu, dar dupa te ingrasi foarte repede, as fi vrut sa nu

| darrio2007 a răspuns (pentru anamar1a):

Schimba alimentatia si poate nu te mai ingrasi asa repede.

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

Ellen G. White în cartea,, Chemaţi să fim diferiţi " spune următoarele,, 97% CFD 80.1 (Chemaţi să fim diferiţi)
În zilele noastre se acordă mare atenţie sănătăţii. Ai văzut şi tu — nenumărate regimuri de slăbire, săli de gimnastică şi magazine cu alimente naturiste. Şi bărbaţii, şi femeile încearcă să se menţină în formă. Peste tot există programe de sănătate complicate, dar eu am ajuns la concluzia că de fapt este foarte simplu să fii sănătos. Nu vreau să spun că este uşor să-ţi foloseşti toată puterea voinţei pentru a rezista la tentaţia unei prăjituri cu ciocolată, însă principiile fundamentale sunt într-adevăr simple. Ştiu că există şi oameni cu nevoi speciale în ceea ce priveşte sănătatea, dar pentru cei mai mulţi dintre noi ceea ce mâncăm şi ceea ce facem este ceea ce ne determină starea de sănătate.
În cartea,, Mărturii pentru comunitate vol.7" rot Ellen white scrie despre măsline : 97% 7M 134.4 (Mărturii pentru comunitate, vol. 7)
Măslinele pot fi în aşa fel pregătite, încât să poată fi consumate cu bune rezultate la fiecare masă. Avantajele urmărite prin folosirea untului pot fi obţinute prin consumarea măslinelor bine pregătite. Uleiul din măsline vindecă constipaţia, dar pentru cei cu tendinţe de slăbire şi pentru aceia care au stomacul inflamat şi iritat, e mai bun decât orice leac. Ca aliment, e mai bun decât orice grăsime animală, de la a doua mână.
În cartea,, Sfaturi pentru sănătate" scrie 97% SS 480.2 (Sfaturi pentru sănătate)
Reforma, continua reformă trebuie păstrată înaintea poporului și noi trebuie să întărim prin exemplul nostru învățătura noastră. Adevărata religie și legile sănătății merg mână în mână. Este imposibil să lucrăm pentru mântuirea oamenilor fără să le prezentăm nevoia de a da la o parte dorințele păcătoase, care distrug sănătatea, degradează sufletul și împiedică adevărul divin să ajungă întipărit în minte. Bărbații și femeile trebuie învățați să-și revizuiască obiceiurile și deprinderile și să înlăture de îndată acele lucruri care le produc o slăbire a sănătății trupului și aruncă astfel o umbră întunecoasă asupra minții. Dumnezeu dorește ca purtătorii Săi de lumină să aibă totdeauna un standard înalt în fața lor. Prin cuvânt și exemplu, ei trebuie să țină sus standardul lor desăvârșit, mai sus decât standardul cel fals al lui Satana care, dacă ar fi urmat, ar conduce la nenorocire, degradare, boală și moarte atât pentru trup, cât și pentru suflet. Fie ca aceia care au dobândit cunoștințe despre felul cum să mănânce, să bea, să se îmbrace și cum să-și păstreze sănătatea să împărtășească aceste cunoștințe și altora. Celor săraci să li se predice Evanghelia sănătății dintr-un punct de vedere practic, ca să știe să-și poarte de grijă cum se cuvine trupului, care este templul Duhului Sfânt. (Testimonies for the Church 7:132-137 (1902)).